Denník N

Tenisová loptička sa rozkladá 400 rokov, ročne ich vyrobia viac než 300 miliónov. Na Slovensku rozbiehajú ich recykláciu

Ilustračné foto – AP
Ilustračné foto – AP

Česká firma pozbierala za minulý a predminulý rok 150-tisíc tenisových loptičiek, čo je okolo 10 ton materiálu. Loptičky drvia a vzniknutú zmes pridávajú do jazdiarní, kde slúži na odpruženie povrchu ako zmäkčovadlo pre kone.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Výroba a likvidácia tenisových loptičiek zaťažuje životné prostredie a podľa niektorých loptičky predstavujú „environmentálnu pohromu“. Okrem iného:

  • ťažba kaučuku, z ktorého sa vyrába jadro loptičky, ohrozuje lesy a biodiverzitu;
  • v niektorých krajinách je produkcia loptičiek spojená aj s detskou prácou;
  • z loptičiek unikajú mikroplasty;
  • neexistuje ucelený systém ich spracovania po tom, ako sa im skončí tenisová životnosť;
  • vyrábajú ich v Ázii, takže pri distribúcii vzniká vysoká uhlíková stopa.

Napríklad na práve prebiehajúcom US Open ich tento rok tak ako v minulosti použijú okolo 70-tisíc. Drvivá väčšina skončí na skládke, kde sa budú rozkladať zhruba 400 rokov. V USA sa ročne skládkuje okolo 125 miliónov tenisových loptičiek. Na celom svete sa ich každý rok vyrobí 300 až 350 miliónov a takmer všetky končia na skládkach alebo v spaľovniach.

Na to, aby sa dostali do New Yorku, kde tenistky a tenisti bojuj o posledný grandslam sezóny, museli prekonať 10- až 15-tisíc kilometrov, keďže sa vyrábajú prevažne v Ázii (96 percent), najmä v Thajsku, Číne a na Filipínach.

Aká je história tenisových loptičiek, z čoho sú vyrobené, prečo sa tak ťažko recyklujú a ako im dať „druhý život“?

Tenisové loptičky predstavujú záťaž pre životné prostredie. Zdroj – YouTube/Cult Tennis

Prečo sa loptičky menia tak často

Životnosť tenisovej loptičky rekreačných hráčov je podľa prieskumu českej spoločnosti Dropp špecializujúcej sa na recykláciu tenisových loptičiek a použitých výpletov medzi 5 až 20 hodinami hry.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

História tenisu

Ochrana prírody

Tenis

Životné prostredie

Šport a pohyb, Veda

Teraz najčítanejšie