Denník N

Anglikánski kňazi chcú sobášiť páry rovnakého pohlavia. Cirkev ako inštitúcia sa na to zatiaľ neodhodlala

Arcibiskup z Canterbury Justin Welby korunoval kráľa Karola III. Foto - TASR/AP
Arcibiskup z Canterbury Justin Welby korunoval kráľa Karola III. Foto – TASR/AP

Väčšina anglikánskych kňazov si podľa prieskumu myslí, že cirkev by mala zmeniť aj svoj postoj k predmanželskému sexu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Anglicko je tradične kresťanská krajina, v ktorej štát financuje cirkevné školy, biskupi sedia v hornej komore parlamentu a kráľ je „obrancom viery“. To je oficiálny postoj ustanovený zákonom. Podľa výsledkov posledného sčítania obyvateľstva sa však už nezhoduje s postojom spoločnosti.

Ku kresťanstvu sa prihlásila menej ako polovica ľudí, čo znamená, že prvýkrát v histórii sú kresťania v Anglicku a vo Walese menšinou. Naopak, výrazne narástol počet tých, ktorí sú „bez vyznania“.

A tak niektorí predstavitelia cirkvi uvažujú, čo s tým. Britský denník The Times urobil prieskum medzi predstaviteľmi anglikánskej cirkvi a výsledky ukázali, že radoví kňazi by privítali výrazné zmeny v cirkevnej doktríne týkajúcej sa napríklad predmanželského sexu, registrovaného partnerstva a manželstiev párov rovnakého pohlavia či postavenia žien.

Krajina – hoci nie celá – by sa tak chcela pridať k Nemecku, kde sa už dávnejšie vytvorila vetva liberálnych kňazov.

Zväzok muža a ženy

Anglikánska cirkev nepodlieha Vatikánu, ide však o kresťanskú denomináciu. Od Vatikánu sa odtrhla v 16. storočí, keď anglický kráľ Henrich VIII. žiadal pápeža o anulovanie svojho manželstva s Katarínou Aragónskou, ale pápež to odmietol. Anglický kráľ preto vydal zákon o zvrchovanosti, Anglicko odtrhol od Vatikánu a seba vymenoval za hlavu anglikánskej cirkvi.

Podobnosti medzi oboma cirkvami sa však zachovali. Obe napríklad učia, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cirkvi

Svet

Teraz najčítanejšie