Denník N

Diabetici 12 týždňov pili iba nízkokalorické nápoje. Výskumníčka opisuje, ako schudli a ustúpila im choroba

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ako si nastaviť stravu, aby ste nepribrali späť schudnuté kilá? Psychologička zdravia Lucia Reháčková dáva tip, že môže pomôcť napríklad zmrazenie sladkostí.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Niektoré rodiny nevydržali, že ich členovia s cukrovkou výrazne schudli. Mnohí museli počas výskumu zmeniť skupiny ľudí, s ktorými sa predtým stretávali.

Lucia Reháčková vysvetľuje:

  • ako vyzeral výskum zameraný na ustúpenie cukrovky;
  • ako vplýva politika na to, či sa mladí ľudia vrátia zo zahraničia;
  • ale aj to, ako skúmajú, či digitálne aplikácie môžu pomôcť pri duševnej nepohode.

Študovali ste psychológiu zdravia. Čo to vlastne je?

Psychológia zdravia sa venuje využívaniu psychologických poznatkov na zlepšenie zdravia – od prevencie chorôb po zmeny či zásahy v zdravotnom systéme. Môžete si pod tým predstaviť aj komunikačné kampane, propagáciu zdravého životného štýlu alebo programy pre ľudí, ktorí už majú závažné ochorenia a zmenou správania a návykov dokážu spomaliť postup choroby a zlepšiť si tak kvalitu života.

Patria do toho aj aktivity na zlepšenie zdravotníckeho systému. Ja sa venujem hlavne rozvoju a hodnoteniu takzvaných behaviorálnych intervencií, programov, ktoré majú pomáhať ľudom zmeniť svoje správanie tak, aby boli čo najzdravší. Nedávno som spolupracovala aj na hodnotení jednej novej zdravotnej politiky v Anglicku.

Máte obľúbenú intervenciu, ktorá dokázala reálne zmeniť správanie ľudí?

Osobne sa mi páči používanie hier, napríklad takých, ktoré môžu priviesť ľudí k pohybu. Napríklad ak ide niekto po schodoch, ktoré vydávajú melódiu, neznamená to, že bude po nich chodiť 15 minút, ale možno si povie, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Duševné zdravie

Rozhovory

Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie