Denník N

Nahnevaný van Nistelrooy ho na tréningu rozplakal. Z Ronalda sa stal dokonalý útočník, ktorý priniesol taktické problémy

Foto – TASR/AP, grafika N – P. K.
Foto – TASR/AP, grafika N – P. K.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Seriál o Cristianovi Ronaldovi

Denník N pripravil 8-dielny seriál o Ronaldovi, ktorý 8. septembra odohrá s portugalskou reprezentáciou zápas proti Slovensku na Národnom futbalovom štadióne v rámci kvalifikácie na Euro 2024.

Ronaldo bol vždy do istej miery symbolom toho, ako sa vyvíjal moderný futbal. Jeho rivalita s Lionelom Messim definovala futbal za posledných pätnásť rokov a obaja prispeli aj k tomu, ako sa zmenila taktika.

Nejde len o to, že boli pre súperov ťažko ovládateľnou hrozbou. Messi aj Ronaldo vo svojich začiatkoch medzi mužmi nastupovali prevažne z krídla, ale tréneri im postupne udeľovali čoraz viac slobody a aj ich (najmä Messiho) často posúvali do centrálnych pozícií.

Stali sa z nich kompletní hráči. To je dnes už štandardom. Najlepší útočníci sveta sa cítia pohodlne na viacerých postoch v ofenzíve, čo súvisí aj s ich typológiou.

Tímy sa v súčasnosti už nemusia toľko spoliehať na dvoch útočníkov vpredu, z ktorých by napríklad jeden bol silný v osobných súbojoch a druhý priniesol rýchlosť. V čase, keď sa medzi mužmi presadil Ronaldo, už boli na vrchole útočníci ako Didier Drogba, Fernando Torres či Samuel Eto’o, ktorí zvládali všetko.

Pred dvadsiatimi rokmi to nebolo samozrejmé. Keď prišiel do Anglicka portugalský tréner José Mourinho, prekvapilo ho, že sa v tamojšom futbale pri výchove hráčov nesnažia o evolúciu.

„Nemôžem uveriť, že v Anglicku mladých hráčov neučia, aby boli multifunkční. Pre nich je to iba o tom, aby hrali na jednom poste a dobre ho ovládali. Útočník je pre nich útočník a to je všetko. Pre mňa útočník nie je len útočník. Je to niekto, kto sa musí hýbať, kto musí centrovať, kto to musí zvládnuť v systéme 4 – 4 – 2 alebo 4 – 3 – 3, alebo 3 – 5 – 2,“ povedal.

Jonathan Wilson, ktorý Mourinha cituje v knihe Inverting The Pyramid (Obrátenie pyramídy) o futbalovej taktike, ako typický príklad uvádza Michaela Owena. Ten bol v mladosti veľkým talentom anglického futbalu, ale príliš sa mu nepáčilo, keď sa ho pred Eurom 2000 pokúšal reprezentačný tréner Kevin Keegan meniť.

Od Owena, ktorému šli najmä rýchle úniky od obrancov a zakončovanie, chcel, aby sa viac zapájal do kombinácie: ako dnes vidíme v anglickej reprezentácii u Harryho Kana. Za posledný rok podobne pracuje Pep Guardiola v Manchestri City s útočníkom Erlingom Haalandom. Verejne rozpráva o tom, že musí zlepšovať aj ďalšie stránky svojej hry, keď už má zakončovanie skvele zvládnuté.

Celú Ronaldovu kariéru sprevádzali pochybnosti o jeho defenzívnej činnosti, ale inak je ideálnym príkladom kompletného moderného futbalistu. Možno vlastne aj extrémnym príkladom. Bol vždy fyzicky zdatný, chladnokrvne zakončoval a mal vynikajúcu techniku.

Ronaldo bol ukážkou toho, že nestačí byť futbalistom, ktorý iba strieľa góly alebo vytvára šance. Moderný futbal od najlepších hráčov vyžaduje, aby boli multifunkční – a málokto to dokázal doviesť do takej dokonalosti ako práve on.

Súboj eg

Keďže Ronaldo bol mimoriadnym futbalistom s extrémnou typológiou, jeho zaradenie do herného systému sa zároveň prirodzene stávalo taktickým problémom. Každému trénerovi prinášal pridanú hodnotu – schopnosť sám rozhodovať zápasy –, ale každý musel zároveň premýšľať nad tým, aby netrpela rovnováha celého tímu.

Naposledy to bolo vidieť v Manchestri United pod vedením manažéra Oleho Gunnara Solskjaera. Keď sa United nedarilo, prirodzene sa rozprávalo o vtedy 36-ročnom Ronaldovi. Ten síce strieľal góly, ale tímu neprinášal veľa pri snahe o zisk lopty. Nedalo sa od neho očakávať, že bude schopný neustále napádať rozohrávku súpera. Pri top hráčoch nejde o nič nezvyčajné, no problém United bol v tom, že Ronaldovu absenciu pri pressingu väčšinou nedokázali úspešne nahrádzať.

Ani Ronaldo však nebol od začiatku kompletným futbalistom. Keď ho

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cristiano Ronaldo

Futbal

futbalová reprezentácia

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie