Denník N

Prekvapil ju nedávny sexizmus bulváru. Články o sebe príliš nečítam, mám z toho obavu, hovorí tenistka Schmiedlová

Foto N – Vladimír Šimíček, TASR. Grafika N - P. K.
Foto N – Vladimír Šimíček, TASR. Grafika N – P. K.

2. diel seriálu Ženy v športe.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Určite ste už počuli stereotypy o tom, že šport sa nedá zlúčiť s materstvom, že pri športovkyniach často skĺzame k hodnoteniu ich výzoru alebo o tom, ako sa pri manažérkach a novinárkach v športe neustále zdôrazňuje, že sú to ženy. Presne to sú veci, o ktorých sa rozprávať nechceme, a preto vznikol seriál Ženy v športe.

 

Každý piatok na webe Denníka N vychádza jeden diel zo série a vybrané časti nájdete aj v podcastových aplikáciách a na Youtube.

Tenis je asi prvý šport, ktorý si fanúšikovia vybavia, keď sa povie rodová rovnosť v športe. Ženy zarábajú na grandslamových turnajoch rovnako ako muži. Mimo nich to však tak často nie je.

Dlhodobou slovenskou jednotkou v tomto športe je Anna Karolína Schmiedlová. Nepatrí k hráčkam, ktoré by hlasno dávali najavo svoje názory, je introvertka, ani na kurte neprejavuje výraznejšie emócie.

Tichými a pokojnými gestami však dá často veľmi jasne najavo svoj názor. Jedným z takýchto prípadov bolo, keď na Roland Garros nastúpila proti ruskej súperke Veronike Kudermetovovej v žlto-modrom oblečení, teda vo farbách Ukrajiny.

V rozhovore hovorí, že nečakala, koľko reakcií to vzbudí. Všimli si ho viacerí svetoví novinári, ale s vďakou za podporu ho zdieľali aj ukrajinskí tenisti a tenistky. „Stojím si za tým, čo som urobila. Myslím si, že Ukrajine by sa malo pomáhať,“ vraví.

Svoj názor veľakrát prejavila na sociálnych sieťach aj fotografiou v tričku s veľavravným nápisom. Na jednom odsúdila všetky formy nenávisti, ako sú xenofóbia, rasizmus, homofóbia či sexizmus, na inom má nápis Vyber si lásku. V opise na Instagrame o sebe píše: Verím, že moje činy hovoria hlasnejšie ako sociálne siete.

Práve pre jej jasné postoje k ľudským právam a fakt, že pôsobí v športe, z ktorého pochádza väčšina najlepšie platených ženských športovkýň sveta (v roku 2022 až 7 z 10 najlepšie platených športovkýň boli tenistky), sme ju oslovili aj do série Ženy v športe.

V minulosti ste uvažovali nad tým, že by ste namiesto tenisu išli študovať, ale napokon prevážilo to, že v športe ste boli veľmi dobrá. Rozmýšľate niekedy, ako by vyzeral váš život, ak by ste sa rozhodli inak?

Uvažujem, no stále menej, predsa len, tenis hrám od ôsmich rokov, ale možno po kariére ešte budem uvažovať nad štúdiom, ktoré sa s tenisom nedá skĺbiť. Moja sestra (Kristína Schmiedlová, juniorská svetová päťka a finalistka Wimbledonu – pozn. red.) bola v tenise lepšia ako ja a v dvadsiatke začala študovať medicínu. Takže paralelne vidím, aké by to bolo skončiť s tenisom a študovať. Myslím, že som si vybrala dobre, našla som sa v tom, čo robím, a hľadám možnosti, ako byť užitočná aj prostredníctvom športu.

Uvažovali ste nad životom po kariére?

Myslím na to viac, ale ešte to nemám naplánované, ešte by som chcela hrať aspoň dva či tri roky. Chcela by som asi mať aj rodinu, čo by takisto všetko ovplyvnilo. Možno napokon zostanem pri tenise.

Štúdium nevylučujem, ale asi by som si nevybrala školu, akú by som si vybrala v osemnástich, aby som mala čas aj na svoj život a rodinu. Už by som všetko pre školu neobetovala, jednu kariéru už mám.

Skoro celú kariéru som uvažovala, či by sa to nedalo skĺbiť, ale tenisová sezóna je skoro celý rok, je tam iba možno mesiac voľna a veľa cestovania, takže som nenašla dobré možnosti, jedine online, ale to ma príliš nezaujalo alebo som si netrúfla.

Foto N – Vladimír Šimíček

Spomínate, že by ste chceli mať po kariére rodinu. Viacero tenistiek sa teraz snaží skĺbiť šport a materstvo. Caroline Wozniacka sa vracia po tom, čo sa jej narodili dve deti, Elina Svitolinová sa vrátila doslova zopár mesiacov po pôrode. Síce sa to netýka priamo vás, ale je podľa vás ženský tenis priaznivé prostredie pre športovkyne matky?

Tenis je náročný na cestovanie, neviem, ktorý šport sa tomu vyrovná, je to ťažké hlavne pre menšie deti, dá sa však tomu napríklad prispôsobiť program. Často sa na turnajoch stretávam s nemeckou tenistkou (Tatjanou) Mariovou a poznám aj jej deti, ktoré najprv boli ešte batoľatá a teraz s ňou už hrajú tenis (Mariová dvakrát pre tehotenstvo prerušila kariéru – v roku 2013 a v roku 2021, ako matka vyhrala tri tituly WTA – pozn. red.). Vidím, ako rastú a že sa to dá, ale je to zrejme veľmi náročné.

Na Roland Garros ste nastúpili proti Veronike Kudermetovovej v ukrajinských farbách. Bol to silný odkaz. Tento moment si všimlo veľa svetových médií. Ako ste o tomto geste uvažovali?

Nemala som to príliš naplánované, nečakala som, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Tenis

Ženy v športe

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie