Denník N

Odkryli sme, ako u Žilinku používajú paragraf 363 v prospech prominentov

Keď Maroš Žilinka a jeho podriadení využili paragraf 363 v prípadoch špeciálnej prokuratúry, takmer vždy pomohli aktérom politicky citlivých káuz.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Robert Fico, Robert Kaliňák, Tibor Gašpar, Vladimír Pčolinský, Jaroslav Haščák či Norbert Bödör. Známi politici, vplyvní štátni funkcionári či oligarchovia veľmi dobre poznajú jednu konkrétnu pasáž Trestného poriadku. Paragraf 363 im zásadne pomohol, keď boli obvinení a vyšetrovaní.

Odkedy sa po voľbách v roku 2020 začali vyšetrovať veľké korupčné kauzy, často do nich zasahuje generálna prokuratúra. Generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý do funkcie nastúpil v polovici decembra 2020, odmieta kritiku, že by využíval paragraf 363 častejšie ako jeho predchodcovia.

Podrobne sme preto zrekonštruovali, ako často a najmä v akých prípadoch generálna prokuratúra od januára 2021 do súčasnosti rušila cez paragraf 363 obvinenia, ktoré riešila špeciálna prokuratúra. Dovedna je to 29 prípadov.

Tu je detailná infografika, komu už pomohol paragraf 363.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Daniel Lipšic

Maroš Žilinka

Robert Fico

Smer

Špecializovaný trestný súd

Vojna v polícii

Slovensko

Teraz najčítanejšie