Denník N

Máme sa tváriť, že sme mŕtvi? Kyjiv pôsobí normálne, no je to omyl

Kyjiv. Foto N - Tomáš Benedikovič
Kyjiv. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Keď som sa zobudil, bolo takmer pol piatej ráno. Spal som až prekvapivo dlho.

V tú noc som si išiel ľahnúť vo chvíli, keď už hrozilo nebezpečenstvo útokov raketami a dronmi vo všetkých okolitých oblastiach. Bolo len otázkou času, kým sa sirény rozozvučia aj v Kyjive.

Ľudia na Ukrajine sa za posledný rok a pol naučili, čo v prípade ohrozenia robiť. Niektorí žartujú, že pre záchranu života je najdôležitejšia sociálna sieť Telegram, na ktorú miestni blogeri pridávajú okamžité informácie o prebiehajúcich útokoch.

Intuitívne som si otvoril Telegram a od viacerých ľudí som si prečítal výzvy, aby sa obyvatelia hlavného mesta urýchlene premiestnili do úkrytov. „Všetky rakety letia na Kyjiv,“ napísal jeden z nich.

Hoci som spal v centre mesta, kde mimoriadne efektívne pracuje protivzdušná obrana, išiel som sa skryť do najbližšieho metra. V podzemí už bolo zhruba desať ľudí: niektorí si doniesli karimatky a spali, iní len tak postávali s mobilom v ruke. Veľa ďalších ľudí už neprišlo.

Počas najbližších minút si mohli prečítať o silných výbuchoch v neďalekých štvrtiach a dvoch obetiach, na ktoré sa zrútili úlomky zostrelených rakiet. Ukrajinské médiá už v noci písali o najväčšom útoku na Kyjiv za posledné mesiace.

Krátko pred šiestou sa nebezpečenstvo skončilo a ja som sa vrátil do hotela, kde som zobudil recepčnú. Pri otázke, či nepočula výbuchy, len pokrčila plecami a naspäť si ľahla.

Na Ukrajine sa začal ďalší „normálny“ deň.

Máme sa tváriť, že sme mŕtvi?

V to ráno si turisti obzerali pamätník na Majdane a fotili výhľad zo skleneného mosta – toho, ktorý pred štyrmi rokmi s plnou pompou napriek kritike miestnych otvoril starosta Vitalij Kličko. Na ulici Jevhena Čykalenka, ktorá predtým niesla meno Alexandra Puškina, ľudia popíjali výberovú kávu. V parkoch ma predbiehali bežci a cesty zaplnili autá.

Keby ste sa prechádzali po Kyjive a nevedeli by ste o vojne, zrejme by ste aj na chvíľu uverili, že je všetko normálne. Lenže keby ste sa začali rozprávať s miestnymi, pochopili by ste, aký veľký je to omyl.

Dôkazom je najsilnejší rozhovor, ktorý som počas troch dní v Kyjive mal. Bol to rozhovor s Viktorijou Temnovovou, fotografkou z Chersonu. „Už ma nebaví byť politicky korektná pre zahraničné publikum,“ povie mi hneď na začiatku.

„Všetci sme sa tu naučili hrať hru, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie