Denník N

Ronaldo ako značka: keď vyplakával v televízii, v skutočnosti si chránil majetok

Foto – TASR/AP; grafika N – P. K.
Foto – TASR/AP; grafika N – P. K.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Nedávno to bolo presne 20 rokov od legendárneho priateľského zápasu medzi Sportingom Lisabon a Manchestrom United (3:1), ktorým sa futbalovo kolaudoval štadión Estádio José Alvalade. Čosi iné však prevýšilo túto slávu. Senzačný talent Cristiana Ronalda, ktorý sa predal do anglického klubu. Portugalský klub si tento míľnik aj svoju legendu uctil dresmi, ktoré bude v tejto sezóne používať.

Futbalové kluby pred novou sezónou predstavujú tri súpravy – tie, v ktorých budú hrať domáce zápasy, tie na ihriská hostí a tretiu, náhradnú. Práve tá má čiernu farbu, zlaté rukávy a na mieste, kde býva typicky notoricky známa značka Nike, Adidas či Puma, je čosi iné: CR7. Teda skratka, pod ktorou pozná celý futbalový svet Cristiana Ronalda.

Ronaldov dres sa stal hitom, na stránke Nike sa okamžite vypredal. Desaťtisíce kusov sa predalo len v prvých týždňoch. Aj dnes si ho môžete kúpiť, napríklad na oficiálnom e-shope Nike za 75 eur.

Ronaldo sa takto zaradil k inej športovej legende, ktorá počas kariéry aj po nej budovala jednu z najsilnejších športových značiek. Michael Jordan a jeho brand sa stal oficiálnym partnerom Paríža Saint-Germain v roku 2018. Jordan je aj po konci kariéry nesmierne silnou osobnosťou, vďaka čomu je miliardár.

Cristiano Ronaldo je jedným z dvoch najslávnejších futbalistov tejto generácie. A tomu zodpovedá aj hodnota jeho značky. Ako ju však tvoril, čo pre to musel urobiť a prečo aj jeho šokujúci rozhovor bol súčasťou tohto procesu?

Ten rozhovor

Všetko je tu zvláštne zastarané. Odkedy som pred rokmi odišiel, nič sa takmer nezmenilo. Tento klub prešľapuje na mieste. Mladí hráči nie sú dosť hladní. Vedenie nejedná v záujme klubu. A ja tohto trénera určite nerešpektujem – a viete prečo? Lebo ani on nerešpektuje mňa.

Tak nejako znie abstrakt z rozhovoru, ktorú dal minulý rok Ronaldo Piersovi Morganovi.

Konkrétne ide o tento:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cristiano Ronaldo

Futbal

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie