Denník N

Orbánov plot je ako sito. Prečo prichádza na Slovensko viac utečencov cez Maďarsko?

Maďarsko-srbská hranica. Foto - maďarská polícia
Maďarsko-srbská hranica. Foto – maďarská polícia

Maďarsko pustilo na slobodu už viac ako 1500 právoplatne odsúdených prevádzačov.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

Situácia utečencov sa v uplynulých týždňoch opäť dostala na Slovensku do centra pozornosti, keďže v niektorých častiach krajiny, hlavne v okolí Nových Zámkov a Veľkého Krtíša sa objavuje čoraz viac migrantov. Na Slovensko prichádzajú z Maďarska, ktoré od roku 2015 zabezpečuje svoju južnú hranicu so Srbskom oplotením. Ide zároveň o hranicu schengenského priestoru.

Napriek tomu však čoraz viac ľudí prekračuje slovensko-maďarské hranice nelegálne. Dôvodov je niekoľko.

Prečo je na Slovensku viac utečencov

Jednou z príčin silnejúcej utečeneckej vlny smerom z Maďarska je, že na hranici so Srbskom je naozaj väčší tlak, s ktorým si Maďarsko nedokáže poradiť.

Pravidlá pre žiadateľov o azyl v Maďarsku sa výrazne líšia od slovenskej úpravy. Utečencov, ktorí prichádzajú zo Srbska, v Maďarsku neregistrujú, podľa maďarskej legislatívy si môžu podať žiadosť o azyl len na zastupiteľskom úrade v Belehrade. Každého, koho objavia v Maďarsku, automaticky pošlú späť do Srbska.

Ďalšou možnou príčinou, ktorej skutočnú váhu je ťažké odhadnúť, je fakt, že v Maďarsku už mesiace prepúšťajú na slobodu prevádzačov. Dôvody aj dôsledky tohto procesu sú pomerne nejasné, pričom mnohí tušia v pozadí politické ciele.

Maďarskí odborníci na tému azylovej politiky, ktorých Napunk oslovil, považujú za ďalšiu možnú príčinu ľahšiu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Migrácia

Viktor Orbán

Slovensko

Teraz najčítanejšie