Denník N

Je lepšie zavolať si pomoc ako byť hrdina. Pri turistike s deťmi to platí dvojnásobne

Foto N - Ľubomír Mäkký
Foto N – Ľubomír Mäkký

Predpoveď počasia na najbližšie dni praje horskej turistike. Na čo myslieť pri balení, ako sa pripraviť a ako sa správať, aby bola túra s deťmi bezpečná?

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pri túrach s deťmi je bezpečnosť dôležitou súčasťou plánovania aj správania sa počas túry. Vyberajte len také trasy, na ktorých dokážete bezpečnosť detí plne zaistiť. V tejto ukážke z knihy Turistika s deťmi uvádzame faktory, ktoré treba brať do úvahy pri plánovaní túry aj počas nej, aj odporúčania riešení, ktoré sa nám osvedčili.

Počasie

Pri plánovaní túry je zhodnotenie počasia rovnako dôležité ako voľba trasy. Alebo ešte presnejšie – trasu prispôsobte aktuálnemu počasiu, resp. vyberte konkrétnu lokalitu podľa toho, aké tam bude počasie. Niekedy stačí prejsť na druhú stranu pohoria a počasie je tam iné. Napríklad ak je vo Vysokých Tatrách zlé počasie, na južnej strane Slovenského raja (Dedinky) môže byť slnečno.

Častou chybou je, že ľudia príliš dôverujú hodinovej predpovedi v mobilných aplikáciách. Presné počasie pre presnú lokalitu sa stanovuje pomocou matematického modelu. Jeho presnosť závisí od vstupných dát, aktuálnej meteorologickej aj lokálnej situácie, navyše v horách sa počasie predpovedá horšie. Je však veľmi lákavé veriť mu, lebo vizuálna forma vytvára dojem presnosti.

Odporúčame preto sledovať celkovú situáciu nad väčším územím. Dobrou pomôckou je textová predpoveď SHMÚ. Túry s deťmi nerobte, ak je riziko zrážok, silného vetra či búrok, a radšej si na turistiku vyhraďte obdobie so stabilným počasím. V lete dbajte na to, aby ste v horúčavách nechodili po trasách, kde nie je dostatok možností na nabratie vody. Nosiť v tomto období vodu pre celú skupinu na celý deň môže byť náročné.

Foto N – Ľubomír Mäkký

Búrky

Ako sa správať v búrke? V prvom rade by ste sa do búrky vôbec nemali dostať. Ak sa tak stane, zvyčajne ide o chybu v plánovaní alebo zlý úsudok počas túry. Keď SHMÚ alebo Horská záchranná služba vydajú výstrahy pred búrkami, radšej plánujte prechádzky v nižších polohách a vyhnite sa hrebeňom a vrcholom. Ak je riziko vysoké, zvážte alternatívny program alebo oddychový deň. V lete, keď sa miestne búrky z tepla môžu vyskytnúť aj bez výstrah, plánujte túry v ranných a doobedňajších hodinách. Najvyšší bod prejdite najneskôr o jedenástej hodine. Vždy by ste mali mať možnosť v prípade búrky trasu skrátiť, preto neplánujte trasy, ktoré neumožňujú rýchly ústup z vysokých polôh.

[ Láska k horám sa na deti prenáša! Nová príručka z vydavateľstva Denníka N Turistika s deťmi vám pomôže pripraviť sa na nové dobrodružstvá. ]

Do telefónu si nainštalujte takú aplikáciu, ktorá má aj meteorologický radar, napr. SHMUapp. Radar pravidelne sledujte všade tam, kde máte signál. Ľahko tak odhalíte, či nevzniká búrková činnosť mimo vášho dohľadu, ktorá by k vám smerovala. Ak sa niečo zbiera o dolinu či dve ďalej, hoci nad hlavou máte stále modrú oblohu, preventívne túru skráťte.

Znakom blížiacej sa búrky sú takzvané kumuly, hradbovité mraky, ktoré majú väčšinou dole čiernu základňu a hore sa rozširujú do podkovy.

Ak sa už búrke nedokážete vyhnúť, kým vás zasiahne, choďte čo najrýchlejšie do doliny. Čím nižšie vás zasiahne, tým lepšie. Neskrývajte sa v malých jaskynkách a skalných puklinách. Ide len o zdanlivé bezpečie, výboj blesku môže prejsť priamo cez vás, ak otvor v skale nie je dostatočne hlboký. Rovnako nebezpečné sú solitérne stromy, neskrývajte sa pod ne. Vyhnite sa aj lokálnym depresiám, kam steká voda – pôda tam môže byť vodivejšia. Keď ste priamo v búrke, nepokračujte v pohybe, hrozí krokové napätie. Sadnite si na izolačnú podložku (karimatka poslúži) alebo na batoh, zakryte sa bundou a prečkajte ju.

Ak ste vo vysokých horách na začiatku sezóny a ešte tam ležia snehové polia, treba z nich odísť, pretože sú vodivejšie ako okolie. Nedotýkajte sa železných reťazí. Mobilný telefón ako taký blesky nepriťahuje, problematická môže byť nanajvýš batéria. Intenzívny lejak môže v priebehu krátkej chvíle zvýšiť hladiny horských tokov tak, že sa nedá ani prejsť cez mostíky, vtedy treba radšej počkať.

Búrky bývajú sprevádzané prívalovými dažďami. V dôsledku premočeného oblečenia a prudkého poklesu teplôt môže ľahko dôjsť k podchladeniu, preto treba mať so sebou suché oblečenie na prezlečenie, pre istotu zabalené v nepremokavom vrecku.

Technická náročnosť

Neplánujte túry, kde sú technické pomôcky, ak deti ešte nie sú dostatočne zručné alebo vy sami ste ešte trasu nevyskúšali. Ak máte skúsenosti s lanovou technikou, vezmite si so sebou potrebný výstroj aj v prípadoch, keď sa to môže na prvý pohľad zdať zbytočné alebo neadekvátne. V technicky náročnejšom teréne je dobré, keď sa jeden dospelý môže plne venovať len jednému dieťaťu. Jeden dospelý môže dve a viac detí vziať na technicky náročnejšiu túru iba vtedy, keď sa deti vedia o seba plnohodnotne postarať.

Foto N – Ľubomír Mäkký

Bezpečný pohyb skupiny

Pri bežnej túre lesom, kde nič nehrozí, alebo v známom teréne môžu deti lietať tam a späť, ako sa im zachce. Rodičom aj dobre padne, keď sa deti vyšantia a vybehajú viac energie. Ak sa však pridajú skaly, strmé zrázy, úzky chodník alebo idete v zimných podmienkach, dbajte o bezpečný pohyb skupiny. Keď sa neskôr vydáte do vyšších hôr, natrénovaný postup sa vám bude hodiť.

Ako prvý by mal postupovať najskúsenejší zo skupiny, ktorý vyberá trasu a rieši celkovú navigáciu. Druhý najskúsenejší zostáva na konci a dohliada na to, aby sa skupina príliš neroztratila a zároveň držala bezpečné rozstupy. Tieto pozície v skupine sú určené dospelým. Ak ide len jeden dospelý, tak najskúsenejšie dieťa môže ísť prvé a dospelý posledný. Musí mať totiž prehľad o skupine, preto by nemal ísť ako prvý.

V jednoduchom teréne s bezproblémovou navigáciou striedajte deti na čele, aby si každé vyskúšalo viesť skupinu. Môže to byť celkom dobrá navigačná hra.

Medvede

Naša najväčšia šelma má zlú povesť, no v skutočnosti nie je taká nebezpečná, ako býva vykresľovaná v bulvárnejších médiách. Pokiaľ v teritóriu medveďa zostanete na turistických chodníkoch a vyhnete sa pohybu na úsvite alebo za súmraku, pravdepodobnosť stretnutia je veľmi malá. Pri túrach s deťmi, ktoré ustavične džavocú, sa riziko stretnutia ešte výrazne zmenšuje, medveď sa o vás dozvie dostatočne zavčasu a sám ujde. Na pozore by ste sa mali mať v húštinách tesne nad obcami, kde medvede trávia deň v úkryte, ako aj neďaleko kukuričných polí, opustených sadov či poľovníckych vnadísk. Tam sa totiž nachádza pre medvede ľahko dostupná potrava.

Ak medveďa stretnete, zachovajte pokoj. Ak je ďalej a ešte vás nespozoroval, pomaly vycúvajte a dajte mu priestor, aby chodník opustil. On tak väčšinou urobí bez toho, aby vás ohrozil. Ak vás medveď zbadá, zdvihnite ruky nad hlavu a hlbším pokojným hlasom mu hovorte, aby si šiel po svojom. Pritom mierne ustupujte. Medveďovi sa nepozerajte priamo do očí, radšej mierne skloňte hlavu, aby ste vyjadrili, že ho rešpektujete. Ak medveď zaútočí, ľahnite si a rukami si chráňte hlavu, krk a brucho.

Foto N – Ľubomír Mäkký

Nainštalujte si aplikáciu Horskej záchrannej služby

Poskytne vám aktuálne výstrahy pre pohoria s pôsobnosťou HZS. Je v nej virtuálna kniha túr, kde si treba zaznamenať, kam ste sa vybrali a kedy sa chystáte vrátiť. V aplikácii musíte následne potvrdiť, že ste sa bezpečne vrátili, inak vás upozorní, a ak ani vtedy nepotvrdíte návrat, sama zavolá pomoc.

Neváhajte zavolať si pomoc

Horská záchranná služba je tu na to, aby vám pomohla. Niekedy je lepšie zavolať si pomoc ako byť hrdina a pri turistike s deťmi to platí dvojnásobne. Ak máte aplikáciu HZS, zavolajte si pomoc prostredníctvom nej. Výhodou je, že operačné stredisko automaticky cez aplikáciu získa vašu polohu. Pri záchrannej akcii budú presne vedieť, kde vás nájdu. Ak zablúdite, operačné stredisko vám ľahšie poradí, kadiaľ bezpečne pokračovať.

Voda

V nižších polohách naberajte len z výdatnejších prameňov a informácie o nich si zistite vopred. Ak po ceste nie je naozaj spoľahlivý zdroj, radšej si vody vezmite viac. Najmä v suchších obdobiach sa môže stať, že aj prameň, s ktorým máte skúsenosti z minulosti, bude vyschnutý. Vo vyšších polohách národných parkov je zvyčajne bezpečné naberať vodu aj v prameniskách či z horských bystrín. Čím silnejšie tečú, tým je to bezpečnejšie. Dbajte však na to, aby ste nenaberali z potoka, ak je vyššie proti prúdu horská chata, salaš alebo iné osídlenie, pretože môže byť znečistený.

Na stránke TuristickaMapa.sk si zapnite vrstvu prameňov. Keď si prameň rozkliknete, získate o ňom dodatočné informácie a mnohé z nich majú aj diskusiu, z ktorej sa dozviete cenné údaje o spoľahlivosti prameňa.

Nedovoľte deťom hádzať kamene len tak pre zábavu

Deti to síce robia veľmi rady, no je to potenciálne nebezpečné, a ak zvyknú kamene hádzať bežne, ťažšie pochopia, kde to nie je vhodné. Napríklad na skalách je hádzanie kameňov úplne neprípustné, lebo nižšie sa môžu nachádzať lezci alebo iní turisti. Lezecké trasy sú napríklad aj na bralách pod niektorými zrúcaninami hradov. Dieťa si môže len tak hádzať kamienky cez hradby a nechtiac pritom zasiahnuť lezcov. Radšej im navrhnite bezpečnejšiu alternatívu, akou je púšťanie konárikov dolu potokom. Je to ešte zábavnejšie ako hádzanie kamienkov, lebo môžete s deťmi pozorovať, kam až „lodička“ dopláva, ako si poradí s perejkou a podobne.

Foto N – Ľubomír Mäkký

Náramok s kontaktmi na rodičov

Najmä neposedným deťom, ktoré sa dokážu stratiť, len čo na sekundu odvrátite zrak, je vhodné dať na zápästie náramok s menom a telefónnym číslom na jedného či oboch rodičov. Zároveň dieťaťu vysvetlite, že náramok ho nechráni pred každým nebezpečím. Náš mladší syn si myslel, že keď ho má, nemôže sa mu nič stať, a teda sa nemôže ani utopiť.

Poistenie

Dospelí by mali mať uzatvorené poistenie na zásah Horskej záchrannej služby v tých pohoriach, kde má pôsobnosť. V opačnom prípade budete musieť zásah horskej služby uhradiť. Povinnosť mať poistku sa nevzťahuje na neplnoleté osoby.

Ak chodíte do zahraničia, poistiť treba celú rodinu vrátane detí tak, aby poistenie hradilo záchranu v horách aj liečebné náklady. Európsky preukaz poistenca nie je na horskú záchranu postačujúci a ani pri liečebných nákladoch nemusí pokryť všetko. Je to individuálne podľa členskej krajiny EÚ, v ktorej ochoriete alebo sa zraníte, preto je jednoduchšie mať dobré poistenie.

Ak do hôr, či už slovenských, alebo zahraničných, chodíte častejšie, odporúčame uzavrieť celoročné poistenie. Nám sa osvedčilo členstvo v rakúskom alpskom spolku Alpenverein. Podobný produkt je k dispozícii ako príplatok aj v rámci členstva v Slovenskom horolezeckom spolku JAMES. Rodinné členstvo býva zvýhodnené. Ak sú členmi Alpenvereinu obaja rodičia, deti majú členstvo zadarmo. Výhodou poistenia v rámci členstva v horskom spolku je, že poistenie je šité na mieru horským aktivitám a v prípade likvidácie poistnej udalosti vás neprekvapia zmluvné výluky. Pokryje všetky bežné horské riziká, ak sa nevenujete naozaj extrémnym aktivitám, ako sú horolezecké a polárne expedície.

Checklist

 • Plánujte podľa počasia a počas túry sledujte jeho vývoj.
 • Extra pozornosť venujte búrkam a lavínovému nebezpečenstvu.
 • Naučte sa preventívne kroky, aby ste nestretli medveďa.
 • Zvážte technickú náročnosť trasy.
 • Zimné túry plánujte až so skúsenejšími deťmi.
 • Nevoďte deti do terénu, ktorý sami dokonale nepoznáte.
 • Urobte deťom náramky s kontaktmi na rodičov.
 • Noste so sebou lekárničku.
 • Vodu naberajte len z bezpečných zdrojov.
 • Zvoľte primerané poistenie.
 • Neváhajte pridlho, kým si zavoláte pomoc.
 • V jarnom období sa vyhnite trasám so snehovými poľami.
 • Naučte deti pravidlá bezpečného pohybu v horách.
 • Nainštalujte si aplikácie, ktoré zvýšia vašu bezpečnosť: aplikáciu HZS, s ktorou môžete efektívnejšie zavolať pomoc, aplikáciu s meteorologickým radarom, napr. SHMUapp.

 

Foto N – Tomáš Benedikovič

Čítali ste ukážku z knihy Turistika s deťmi od autorov Sone Mäkkej a Ľubomíra Mäkkého. Kúpite ju na obchod.dennikn.sk.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Cesta k zdraviu

Rodičovstvo

Turistika a outdoor

Slovensko, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie