Denník N

Minister Wlachovský: Nezostanem v diplomacii, ak by som tam mal prezentovať Blahove názory

Miroslav Wlachovský. Foto N - Vladimír Šimíček
Miroslav Wlachovský. Foto N – Vladimír Šimíček

Maďarský minister Péter Szijjártó ma uistil, že žiadne územné nároky voči Slovensku nemajú, vraví v rozhovore poverený minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Miroslav Wlachovský (53) je slovenský diplomat, poradca premiérov Dzurindu a Hegera, bývalý veľvyslanec vo Veľkej Británii. V úradníckej vláde Ľudovíta Ódora pôsobí ako minister zahraničných vecí.

V rozhovore hovorí:

  • či by v diplomacii ostal aj pri vláde Smeru alebo Republiky;
  • či vláda nezlyháva pri riešení nelegálnej migrácie;
  • aké sú aktuálne vzťahy Slovenska s Maďarskom;
  • či má Ukrajina stále šancu na víťazstvo vo vojne
  • aj prečo si myslí, že Korčok je dobrý kandidát na prezidenta.

Do volieb je necelý mesiac a do predvolebnej kampane sa opäť dostali migranti. Rozdiel v porovnaní s rokom 2015 je, že tentoraz sa Slovensko s príchodom utečencov a nelegálnych migrantov reálne vyrovnáva a niektoré mestá sa musia zaoberať zvýšeným pohybom cudzincov v uliciach. Urobila vláda niekde chybu?

Nemyslím si, že vláda urobila chybu. A nemyslím si ani, že by situácia bola extra dramatická. No pre občanov je to citeľné a chápem ich obavy. Myslím si, že vláda v najbližších dňoch predstaví sériu krokov, ktorými chce upokojiť obyvateľstvo a dostať veci pod kontrolu najmä z pohľadu bezpečnosti našich občanov. Migrácia je celoeurópsky problém, ktorý na európskej úrovni nemáme efektívne vyriešený.

Ako to?

Je to preto, že nefunguje európsky azylový systém, nefungujú readmisné dohody so susedným Maďarskom. Ak by, tak ako v minulosti, náhodou uzavreli hranice Nemci, môže nastať domino efekt. Potom môžu uzatvárať hranice Česi a tak ďalej. Opatrenia musíme nastaviť tak, aby k tomu nedošlo a aby zároveň bola zaistená bezpečnosť našich občanov a našich hraníc.

Hovoril som v tomto štúdiu nedávno so štátnym tajomníkom ministerstva vnútra Martinom Královičom. Migrantov u nás zdržiava potvrdenie, ktoré zaviedla vláda Smeru, a potom idú ďalej. Ale v skutočnosti je predsa paradoxné, že ľudia, ktorí sú u nás nelegálne, prídu na cudzineckú políciu a tam ich nikto nezadrží a nepokúsi sa vyhostiť do Maďarska, ako by to zrejme malo fungovať. V čom je problém?

Že to nefunguje na celoeurópskej úrovni a že v Maďarsku existuje politický pokyn, že neakceptujú readmisnú dohodu, keďže Maďari už nemajú komu efektívne migrantov vrátiť. Čo ma v ostatných mesiacoch zo strany Maďarska trápi viac, je, že hromadne prepustili prevádzačov.

Ak si dobre pamätám, prepustili z väzenia 1400 prevádzačov.

Áno. Ide o ľudí, ktorí prechod cez hranice organizujú. Tam je problém.

Ako si tento krok maďarskej vlády máme vysvetliť?

To je výborná otázka na maďarskú vládu. Ich interpretácia je taká, že majú plné väznice a že prečo by mali mať v ich väzniciach práve týchto ľudí. My s Maďarmi hovoríme na viacerých úrovniach. Policajný zbor komunikuje s policajným zborom, ministerstvo vnútra s vnútrom, ja komunikujem so svojím maďarským partnerom, i keď otázku migrácie som s ním neriešil, pretože reálne nástroje majú v kompetencii skôr ministri vnútra.

Zachytili ste špekulácie politikov, že maďarská vláda neprepustila prevádzačov z väzníc len tak a že to dokonca môže nahrávať niektorým slovenským politikom pred voľbami?

Zachytil. Nemyslím si, že toto je realita. Skôr si myslím, že Maďari

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ľudovít Ódor

Viktor Orbán

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie