Denník N

Vláda chce zrušiť povinné potvrdenia pre migrantov, na hranice s Maďarskom pôjdu aj vojaci

Premiér Ľudovít Ódor. Foto - TASR
Premiér Ľudovít Ódor. Foto – TASR

Vláda predstavila riešenia na stlmenie nelegálnej migrácie, na rade je teraz parlament, ktorý môže zmeniť legislatívu pri registrácii nelegálnych migrantov.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Potvrdenie o zotrvaní na území Slovenska by už policajti nemuseli vydávať každému nelegálnemu migrantovi. Na svojom stredajšom rokovaní to schválila vláda. Z povinnosti vydať tento doklad každému nelegálnemu migrantovi by sa mala stať už len možnosť. Ide o potvrdenie, ktoré vydávajú policajti pri registrácii a migranti naň čakajú aj niekoľko dní.

„Týmto sa Slovenská republika pre nich z hľadiska migrácie stane menej atraktívna, čo by malo znížiť počet nelegálnych cudzincov,“ píše vláda v schválenom materiáli.

Migranti si toto potvrdenie podľa polície aj podľa vlády chybne vysvetľujú tak, že im umožňuje voľný pohyb v rámci schengenského priestoru, a preto sa aj migranti, ktorí nechcú zostať na Slovensku, v krajine zdržia niekoľko dní, aby ho získali. „Berú to ako záruku, že môžu zostať v schengenskom priestore,“ vysvetľuje premiér Ľudovít Ódor, ktorý je zároveň poverený vedením ministerstva vnútra.

Vláda očakáva, že ak potvrdenie automaticky nedostanú, ich prechod cez Slovensko sa zrýchli. Potvrdenie o zotrvaní na území Slovenska by nemali dostávať najmä tí migranti, ktorí cez Slovensko len prechádzajú do ďalších krajín Európskej únie.

Zmenu ešte musí schváliť parlament, a to v skrátenom legislatívnom konaní. Mimoriadnu schôdzu parlamentu k nelegálnej migrácii zvolal predseda parlamentu Boris Kollár na štvrtok.

Premiér Ódor o svojom návrhu na zmenu pri potvrdeniach už rokoval aj s politickými stranami, v utorok sa stretnutím pochválila strana Hlas. Ódor nechcel konkretizovať, s ktorými ďalšími stranami sa ešte stretol, no na novinársku otázku odpovedal, že nerokoval so stranami, ktoré obišiel aj pri hľadaní podpory pre vládny program. Vtedy Ódor nerokoval s hnutím Republika či Kotlebovou ĽSNS.

Ódor o podpore vládneho návrhu neplánuje rokovať ani so stranami, ktoré zneužívajú nelegálnu migráciu na „štvavú predvolebnú kampaň“.

Premiér ďalej oznámil, že plánujú zrušiť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ľudovít Ódor

Migrácia

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie