Vláda chce zrušiť povinné potvrdenia pre migrantov, na hranice s Maďarskom pôjdu aj vojaci

Vláda predstavila riešenia na stlmenie nelegálnej migrácie, na rade je teraz parlament, ktorý môže zmeniť legislatívu pri registrácii nelegálnych migrantov.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]
Potvrdenie o zotrvaní na území Slovenska by už policajti nemuseli vydávať každému nelegálnemu migrantovi. Na svojom stredajšom rokovaní to schválila vláda. Z povinnosti vydať tento doklad každému nelegálnemu migrantovi by sa mala stať už len možnosť. Ide o potvrdenie, ktoré vydávajú policajti pri registrácii a migranti naň čakajú aj niekoľko dní.
„Týmto sa Slovenská republika pre nich z hľadiska migrácie stane menej atraktívna, čo by malo znížiť počet nelegálnych cudzincov,“ píše vláda v schválenom materiáli.
Migranti si toto potvrdenie podľa polície aj podľa vlády chybne vysvetľujú tak, že im umožňuje voľný pohyb v rámci schengenského priestoru, a preto sa aj migranti, ktorí nechcú zostať na Slovensku, v krajine zdržia niekoľko dní, aby ho získali. „Berú to ako záruku, že môžu zostať v schengenskom priestore,“ vysvetľuje premiér Ľudovít Ódor, ktorý je zároveň poverený vedením ministerstva vnútra.
Vláda očakáva, že ak potvrdenie automaticky nedostanú, ich prechod cez Slovensko sa zrýchli. Potvrdenie o zotrvaní na území Slovenska by nemali dostávať najmä tí migranti, ktorí cez Slovensko len prechádzajú do ďalších krajín Európskej únie.

Zmenu ešte musí schváliť parlament, a to v skrátenom legislatívnom konaní. Mimoriadnu schôdzu parlamentu k nelegálnej migrácii zvolal predseda parlamentu Boris Kollár na štvrtok.
Premiér Ódor o svojom návrhu na zmenu pri potvrdeniach už rokoval aj s politickými stranami, v utorok sa stretnutím pochválila strana Hlas. Ódor nechcel konkretizovať, s ktorými ďalšími stranami sa ešte stretol, no na novinársku otázku odpovedal, že nerokoval so stranami, ktoré obišiel aj pri hľadaní podpory pre vládny program. Vtedy Ódor nerokoval s hnutím Republika či Kotlebovou ĽSNS.
Ódor o podpore vládneho návrhu neplánuje rokovať ani so stranami, ktoré zneužívajú nelegálnu migráciu na „štvavú predvolebnú kampaň“.
Premiér ďalej oznámil, že plánujú zrušiť