Denník N

Z Ústavného súdu odchádza Jana Laššáková. Bývalá tvár Smeru končí po šiestich rokoch

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Od vymenovania za ústavnú sudkyňu v decembri 2017 musela Jana Laššáková presviedčať verejnosť, že na svoju minulosť v Smere zabudla a hlasuje v Košiciach nestranne a nezávisle.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Zakladala Smer, potom bola takmer pätnásť rokov poslankyňou v parlamente a posledných šesť rokov pôsobila na Ústavnom súde. Jana Laššáková (71) sa teraz rozhodla vzdať funkcie ústavnej sudkyne. Zvolená bola na dvanásťročné funkčné obdobie. Svoje rozhodnutie oznámila predsedovi súdu Ivanovi Fiačanovi písomne v utorok. Funkcia jej zaniká koncom mesiaca, potvrdila hovorkyňa súdu s tým, že sudkyňa dôvody svojho rozhodnutia nebude komunikovať. Laššákovú vymenoval do funkcie prezident Andrej Kiska 13. decembra 2017. Tento výber mnohí kritizovali, pretože ústavnou sudkyňou sa stala dlhoročná poslankyňa Smeru a priamo z parlamentu vlastne prešla na Ústavný súd. Jej vymenovaniu predchádzal spor o to, či je vôbec Kiska povinný vybrať sudcov z kandidátov, ktorých navolil parlament s väčšinou poslancov Smeru. Napokon rozhodol Ústavný súd, ktorý mu nakázal konať. Laššáková tak už pri nástupe do funkcie musela verejnosť presviedčať, že sa cíti slobodne a nie je viazaná názormi Smeru. Len čo sa dozvedela o rozhodnutí prezidenta ju vymenovať, ukončila svoje aktivity v strane, vzdala sa členstva a vyhlásila, že „svojimi konkrétnymi skutkami“ chce dokázať verejnosti, že sa nemusí obávať o jej nestrannosť.

Zbavila sa tieňa Smeru?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ústavný súd

Slovensko

Teraz najčítanejšie