Denník N

Aké Portugalsko nastúpi v Bratislave? Hravé, s Ronaldom a s hviezdami na lavičke

Foto - TASR/AP; Armando Franca
Foto – TASR/AP; Armando Franca

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď Cristiano Ronaldo v marci nastúpil na kvalifikačný zápas Eura proti Lichtenštajnsku (pri výhre 4:0 strelil dva góly), bol to jeho 197. medzištátny zápas, čím prekonal Kuvajťana Badera Ahmeda al-Mutawu v počte štartov za národný tím. Piatkový zápas so Slovenskom bude jeho vystúpením číslo 201 v reprezentácii.

Ronaldo je oporou národného tímu už viac ako dve dekády. Portugalsko sa dlhodobo pripravuje na budúcnosť bez Ronalda, aj keď sa nevie, kedy vlastne príde.

Už teraz sa však hovorí o ďalšej „zlatej generácii“, ktorá by Portugalsku mohla priniesť veľký úspech.

„Zlatá generácia“ sa spomínala prakticky počas celej Ronaldovej kariéry v národnom tíme, od domáceho Eura v roku 2004. Veľkú trofej však získala len raz, a to pri víťazstve na Eure 2016. Na Ronaldových piatich svetových šampionátoch sa Portugalsko dostalo najďalej ešte v roku 2006 – do semifinále.

Portugalsko dávno nie je iba o Ronaldovi. Vzhľadom na jeho jedinečný futbalový profil sa debatuje aj o tom, či vlastne reprezentácia nehrá lepšie bez neho. Na MS v Katare minulý rok dokonca stratil miesto v základnej zostave. Trénera Fernanda Santosa však nahradil Roberto Martínez, ktorý Ronalda naďalej zaraďuje do základu, a momentálne nič nenasvedčuje tomu, že by to v blízkom čase chcel meniť.

Napriek tomu sa predpokladá, že vodcom Portugalska v najbližších rokoch už zrejme nebude 38-ročný Ronaldo, ale noví hráči: ako Rafael Leão (23), João Félix (24) či Gonçalo Ramos (22).

Práve Ramosa spoznal celý futbalový svet v závere minulého roka, keď ho Santos uprednostnil pred Ronaldom v osemfinále MS proti Švajčiarsku. Ramos bol v základe na Ronaldovom mieste, strelil hetrik a Ronaldo zostal na lavičke.

V tom čase sa objavovali v Portugalsku prieskumy, podľa ktorých miestni fanúšikovia Santosovo rozhodnutie podporovali. Keď sa Santos pre rovnaký ťah rozhodol vo štvrťfinále s Marokom a Portugalsko prehralo, časť verejnosti ho zase kritizovala, prečo si dovolil Ronalda opäť nechať iba na lavičke.

Sám Ronaldo pred štartom turnaja pre Associated Press povedal: „Káder na tieto MS je skvelým mixom skúsených hráčov a mladých vychádzajúcich hviezd. Dúfam, že ukážeme svetu, čoho je tento portugalský tím schopný na tom najvyššom pódiu svetového futbalu.“

Keď však Ronaldo zostal na lavičke, portugalská futbalová federácia radšej vydala oficiálne vyhlásenie, v ktorom vyslovene popieral, že by preto chcel z dejiska turnaja predčasne odísť.

Talenty a hráči na vrchole

Diskusia, či by Ronaldo mal byť naďalej v základe, prebieha v Portugalsku pravidelne. O jeho kvalite nikto nepochybuje, ale krajina má veľmi široké možnosti, a to najmä v ofenzíve.

Keď po sklamaní na MS Santos ako tréner skončil a nahradil ho Martínez, ten hneď vyhlásil, že s Ronaldom počíta. Martínez rozprával aj o „novom cykle“, ale Ronalda sa jednoducho zbaviť nechcel, lebo vždy veľmi rád hral za svoju krajinu.

Martínez oznámil v marci svoju prvú nomináciu a zaradil do nej 23 z 26 hráčov, ktorí boli na svetovom šampionáte. Aj pri predchádzajúcom pôsobení pri belgickej reprezentácii ho kritizovali, že káder málo omladil a spoliehal sa stále na rovnakých hráčov.

Ako pri Belgicku, tak aj pri Portugalsku disponuje výnimočnou generáciou hráčov. Okrem Ronalda má aj skupinu futbalistov, ktorí sú v najlepšom veku, a zároveň aj mnoho talentov.

Bývalý reprezentant Ricardo Rocha nedávno pre BBC Sport povedal: „Toto je jeden z najlepších portugalských tímov (v histórii). Máme kvalitných, skúsených hráčov, ktorí sú v tom najlepšom období svojej kariéry, ako Bruna Fernandesa či Bernarda Silvu.“ 28-ročný Fernandes je vodcom Manchestru United, o rok starší Silva zase patrí k najdôležitejším hráčom Manchestru City. Obaja prinášajú do ofenzívy obrovskú variabilitu a nepredvídateľnosť. 29 rokov má aj João Cancelo, jeden z najlepších krajných obrancov sveta a nová posila Barcelony s nálepkou problémového hráča.

Martínez má v skutočnosti v ofenzíve toľko možností, že niekoľkých hráčov svetovej triedy takmer určite nechá na lavičke. Napríklad v poslednom zápase s Islandom na nej sedel

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cristiano Ronaldo

Futbal

futbalová reprezentácia

Futbalové Euro

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie