Denník N

V Európe môžeme očakávať viac gigantických krúp, k vzniku tornád prispieva náhoda, hovorí expert na nebezpečné javy počasia

Miroslav Šinger, meteorológ SHMÚ a špecialista na búrky. Foto N - Tomáš Grečko
Miroslav Šinger, meteorológ SHMÚ a špecialista na búrky. Foto N – Tomáš Grečko

Meteorológ Slovenského hydrometeorologického ústavu Miroslav Šinger dokumentoval škody spôsobené takzvaným downburstom na kúpalisku v Podhájskej, ako aj tie po tornáde na Morave v roku 2021.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V rozhovore sa dozviete aj:

  • ako vzniká tornádo, downburst či gigantické krúpy;
  • ako na nebezpečné javy počasia vplýva klimatická kríza;
  • aké škody spôsobilo tornádo pri Nitre v roku 1822;
  • čo (ne)robiť, keď sa blíži búrka.

Po meteorologických smrštiach vyrážate zdokumentovať postihnuté miesta na ďalší výskum. Ako takéto vyšetrovanie vyzerá?

Keď sa niečo také udeje, v prvom rade tam treba čo najskôr vyraziť na prieskum škôd. Nie je to ako nejaké miesto trestného činu, ktoré sa ohradí, nezasahuje sa doň a vyšetrovatelia majú čas všetko preskúmať. Do meteorologického miesta činu sa zasahuje prakticky okamžite, pretože ľudia chcú čo najskôr odstrániť škody. Niekedy sa preto musíme spoliehať na svedectvá ľudí, ktorí videli, ako ten poškodený objekt vyzeral, či sa s ním manipulovalo, prípadne či ho nejako nafotili a podobne.

Keď bolo ničivé tornádo na Morave v júni 2021, tak tam sme chodili na prieskum ešte niekoľko dní po udalosti, pretože škody boli na takej veľkej ploche, že to jednoducho nebolo možné všetko upratať ani v priebehu niekoľkých týždňov. Keď však vieme, že rozsah udalosti je relatívne malý a ešte k tomu v zastavanej oblasti, ako to bolo pri downburste v Podhájskej, tak musíme konať rýchlo.

Škody po downburste v Podhájskej. Foto – Facebook obce Podhájska

Čo sa deje, keď prídete na miesto?

V prípade Podhájskej sa nám podarilo prísť až k večeru, keď už boli škody vo vnútri viac-menej odpratané. Takže sme zdokumentovali okolie a svedectvá prevádzkovateľky kúpaliska so starostom, ktorí nám poskytli svoje fotografie škôd. Takéto prieskumy sa robia práve preto, aby sme čo najpresnejšie určili, k akému javu to vlastne došlo, a mohli ďalej skúmať, čo ho spôsobilo.

Meteorologické prístroje totiž lokálne javy ako tornádo alebo downburst zaznamenajú len veľmi zriedka. Staničná sieť je jednoducho na takéto javy príliš riedka a je len malá pravdepodobnosť, že ich najintenzívnejšia časť zasiahne nejakú profesionálnu stanicu. Pri tornádach je to ešte horšie, lebo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická kríza

Príroda

Rozhovory

Slovensko, Veda

Teraz najčítanejšie