Denník N

Bol to Maďar alebo Slovák? 10 významných osobností, ktoré oba národy rozdeľujú i spájajú

Prečítajte si príbehy Mateja Bela, Pavla Országha Hviezdoslava, Mórica Beňovského, Terézie Brunšvikovej či Vojtecha Tuku.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pojem národnej príslušnosti sa mení v priestore a čase. Niečo iné znamenalo byť Maďarom alebo Slovákom za čias Márie Terézie a niečo iné dnes, keď sú tieto dva národy súčasťou Európskej únie. Napriek tomu často vnucujeme naše moderné predstavy o identite historickým postavám, ktoré svoju identitu prežívali inak. Vedie to k nedorozumeniam, ktoré môžu spôsobiť vážne šarapaty.

Privlastňovanie si historických postáv je súčasťou politického boja o moc. To vidíme, keď súčasná maďarská politika využíva na propagandistické účely historické postavy, ktoré majú úplne iné chápanie pojmu národ ako my.

Napríklad Andrej Hadik nemohol poznať dnešné poňatie národa, preto je dosť kontroverzné robiť z neho národného hrdinu v 21. storočí, o čo sa snaží súčasná maďarská vláda. Ale mohli by sme spomenúť aj vykresľovanie Svätopluka či Matúša Čáka ako slovenských národných hrdinov, čo stavia dejiny na hlavu.

10 textoch dostali priestor takéto dezinterpretované príbehy našich dejín. Našimi hrdinami sú osobnosti, ktoré formovali dejiny a majú významný podiel na maďarskej aj slovenskej minulosti. Nie vždy je jasné, či ich možno z dnešného hľadiska považovať za Maďarov alebo Slovákov. Niektorí z nich sa uchádzajú o miesto v pamäti oboch národov, iných by najradšej popreli na oboch stranách. Sú medzi nimi bojovníci, vedci, zakladateľka materských škôl, umelci, politici a športovec. Ikonické hrdinky a hrdinovia, takí, ktorí sú známejší na slovenskej alebo maďarskej strane, ale aj dnes už takmer zabudnuté postavy. Pozitívni aj negatívni hrdinovia.

Všetci majú spoločné to, že ich príbehy sú zahalené do mýtov, ktoré môžu bežného človeka oklamať. Často ide o mýty, ktoré zámerne šíria politici bojujúci o moc. V desiatke textov chceme tieto mýty vyvrátiť. Ide o pokračovanie magazínu z jesene minulého roka o najväčších slovensko-maďarských historických mýtoch.

Pri písaní o životných príbehov našich postáv sme vychádzali z autentických historických prameňov na slovenskej i maďarskej strane a nezabudli sme ani na to, aby sme vždy aspoň načrtli mýty, ktoré sa s nimi spájajú.

Autormi textov sú opäť novinári Napunku a Denníka N, ku ktorým sa pripojil hosťujúci autor – József Gazdag, novinár týždenníka Vasárnap. Opäť sme spolupracovali s renomovanými odborníkmi. Z Maďarska to bol József Demmel, historik Ústavu stredoeurópskych štúdií Národnej univerzity verejných služieb a Historického ústavu Slovenskej akadémie vied a zo Slovenska Vincent Múcska, vedúci Katedry všeobecných dejín Univerzity Komenského v Bratislave.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

História

Slovensko

Teraz najčítanejšie