Denník N

Za deň tam napršalo viac ako v Bratislave za rok. Grécko po požiaroch bojuje s povodňami

Záplavy v meste Volos v strednom Grécku. Foto - TASR/AP
Záplavy v meste Volos v strednom Grécku. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Grécko celé leto na rôznych miestach bojovalo so suchom a s rozsiahlymi lesnými požiarmi. Celkovo tu zatiaľ tento rok zhorela plocha s rozlohou 1 740 štvorcových kilometrov, čo je štyrikrát viac ako bežný priemer, aj keď rekord to nie je.

Rekordný rozlohou bol však požiar v regióne Alexandroupolis. Žiadna krajina EÚ zatiaľ nezaznamenala väčší súvislý požiar od začiatku meraní v roku 2000 – do nedele zhorelo 930 štvorcových kilometrov.

Len pár dní po požiaroch však Grécko bojuje s presne opačným živlom: s miestami rekordnými zrážkami a povodňami najmä v strednom a východnom Grécku. Zatiaľ si vyžiadali dva životy.

Ďalšie obete zaznamenali záplavy v Turecku a Bulharsku, povodne trápili aj španielske Toledo.

Zaplavené ulice v meste Volos. Foto – TASR/AP
Záplavy v Istanbule. Foto – TASR/AP

Viac ako v Bratislave za rok

Zrážky do Grécka priniesla búrka Daniel. Nejde len o intenzitu zrážok, ale aj o ich vytrvalosť. Silno tu prší od pondelka a očakáva sa, že búrka zoslabne až vo štvrtok naobed.

Nie je to náhoda. Ako na sieti X vysvetľuje americký meteorológ Jeff Berardelli, to, čo sledujeme, je „učebnicový príklad“ fenoménu, ktorý je známy ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická kríza

Požiare v Stredomorí

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie