Denník N

Západných novinárov desí návrat Fica, ruské médiá sa tešia na staronového spojenca

Bezpochyby je Fico opäť významným hráčom a politika, ktorú presadzuje, je opäť v móde. Je to meradlo toho, akou chaotickou sa stala politika a ako veľmi sa tu v srdci Európy oslabila viera v liberálnu demokraciu, tvrdí reportér BBC a expert na Rusko John Kampfner.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

Reportéri BBC či New York Times sa vybrali na Slovensko, aby sa pozreli, či sa môžeme odkloniť od Západu.

Našli tu rozdelenú krajinu, ktorá sa môže stať síce malým, ale dôležitým nástrojom ruskej propagandy. Aj vďaka politikom, ktorí sa tvária ako súčasť mainstreamu, no v skutočnosti by ich inde vo svete považovali za typických extrémistov.

Rozdiely medzi radikálmi a mainstreamom sa na Slovensku stierajú tak ľahkovážne ako málokde inde na Západe.

Blížiace sa parlamentné voľby u nás preto s veľkým záujmom sledujú aj zahraničné médiá. V uplynulých dňoch sa sem vybrali reportéri amerických novín New York Times či tím okolo jedného z najpočúvanejších svetových rozhlasových programov BBC World Service.

Novinárov pritiahla hrozba toho, že Slovensko sa môže stať novým mostom medzi Západom a Putinovým Ruskom. Podobným, akým je dnes Orbánovo Maďarsko.

The Guardian: Čím viac Blaha rozpráva, tým je extrémnejší

„Slovensko má oveľa väčší význam, než si Európa uvedomuje,“ napísal tento týždeň v komentári pre Guardian dlhoročný britský novinár John Kampfner. Na Slovensko sa vybral so štábom britskej stanice BBC s hlavným cieľom – aby tu zmapoval možný vplyv Ruska, ruských trollov a prokremeľskej propagandy na blížiace sa slovenské voľby.

Všetci politici z opozičného Smeru sa s ním odmietli baviť. Až na jedného – podpredsedu strany Ľuboša Blahu.

Kampfner sa s ním stretol pár metrov od parlamentu, v neďalekej luxusnej reštaurácii s výhľadom na Dunaj. Strávil s ním hodinu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Robert Fico

Ruskí špióni

Voľby 2023

Svet

Teraz najčítanejšie