Denník N

Fico do cirkvi bežne nekope, biskupova obrana sestričiek ho rozčúlila

Premiér Robert Fico na návšteve u Jána Chryzostoma Korca predtým, než zomrel. Foto – TASR
Premiér Robert Fico na návšteve u Jána Chryzostoma Korca predtým, než zomrel. Foto – TASR

Premiér sa na cirkev obracia, keď sa mu to hodí. Inokedy jej posiela odkazy, aby sa nestarala do politiky a neradila, ako sa správať pri voľbách.

Málokedy je slovník premiéra Roberta Fica voči predstaviteľom katolíckej cirkvi taký tvrdý, ako bol v stredu pri jeho odkaze gréckokatolíckemu biskupovi Milanovi Lachovi. Lach predtým otvoreným listom kritizoval postoj vlády k výpovediam zdravotných sestier aj kritickú situáciu v zdravotníctve.

„Nie je to oficiálne stanovisko katolíckej cirkvi, ale individuálne stanovisko pomocného biskupa,“ povedal Fico na brífingu na bratislavskej pošte, kam prišiel rozoslať prvé vratky za plyn. To, že je Lach oficiálne pomocným biskupom, premiér zopakoval viackrát. To, že vedie Radu konferencie biskupov pre pastoráciu v zdravotníctve, a teda sa téme zdravotníctva dlhodobo venuje v jednom z orgánov katolíckej cirkvi, nespomenul ani raz.

„Odmietam, aby katolícka cirkev bola politickým baranidlom KDH. Ak pomocný biskup niečo chce, môže zaklopať na dvere ministerstva zdravotníctva, ale toto jeho vyhlásenie má čisto politický a predvolebný charakter,“ dodal Fico.

Lach: Som autonómny, nepotrebujem KDH

Biskup Milan Lach, ktorý pôsobí v Prešove, vo svojom otvorenom liste začiatkom týždňa tvrdo kritizoval vládu za to, ako sa správa k zdravotným sestrám, ktoré v posledných týždňoch podali protestné výpovede.

„Namiesto vecného dialógu a hľadania prijateľných riešení nahromadených problémov sme svedkami arogancie moci, utláčania a zastrašovania poctivých, slušných ľudí, ktorí ešte našli v sebe statočnosť sa verejne angažovať,“ napísal.

„Týmto ľuďom nejde o politiku alebo politikárčenie. Ide im o dobro všetkých obyvateľov Slovenska, ktorí majú právo na primerane kvalitnú, dostupnú a dôstojnú zdravotnú starostlivosť.“

Lach v reakcii na Fica vyhlásil, že na to, aby si urobil svoj názor, nepotrebuje KDH. „Ja ako biskup gréckokatolíckej cirkvi a predseda Rady pre pastoráciu v zdravotníctve, ako aj ostatní členovia tejto rady, vychádzajúc z našich skúseností a kompetencií, sme dostatočne autonómni na to, aby sme sa rozhodovali sami.“

V rozhovore pre internetový denník Postoj povedal, že o zastrašovaní sestier vie z vlastných zdrojov. „Moje stanovisko nebolo spontánne, ale bolo zavŕšením istého procesu, keď som si povedal, že ako biskup katolíckej cirkvi už nemôžem mlčať. Ak niekoho zastrašujú, vyhrážajú sa, kde sme potom? Späť v komunistickej dobe? To budeme podporovať praktiky ako za čias ŠtB?“

Fico a cirkev? Ako sa hodí

Aj keď sa to z posledného Ficovho vyhlásenia zdať nemusí, sociálnodemokratický premiér  si za posledné roky našiel cestu ku katolíckej cirkvi a celkom pravidelne sa stretáva s jej predstaviteľmi. Keď potrebuje, vie jej bežať v ústrety, no inokedy neváha kolíkovať cirkvi hranice a poúčať ju o tom, čo môže, a čo nie.

„Robert Fico má ku katolíckej cirkvi veľmi pragmatický vzťah,“ hovorí cirkevný analytik a redaktor denníka Postoj Imrich Gazda. „Využije katolícku cirkev vždy, keď sa mu to hodí. Bolo to vidieť pri pravidelných stretnutiach s kardinálom Korcom, ktorého využíval na podporu svojho imidžu premiéra s pochopením pre potreby katolíckej cirkvi.“

Najznámejšou ilustráciou Ficovho zvláštneho prístupu k cirkvi je jeho slávne video z čias prezidentskej volebnej kampane. Vyznáva sa v ňom zo svojho vzťahu k náboženstvu a hovorí, ako absolvoval sväté prijímanie a birmovku.

„Keby som si mal dnes urobiť profil ku katolíckej cirkvi, možno by som vyšiel lepšie ako ktorýkoľvek poslanec za KDH,“ hovorí Fico na videu.

Ako neskôr zistilo SME, vo svojej prihláške za člena komunistickej strany už o sebe hovoril ako prísnom ateistovi.

Fico sa pred prezidentskými voľbami správal schizofrenicky viackrát. Ešte začiatkom roka 2014, teda tri mesiace pred hlasovaním, varoval katolícku cirkev pred tým, aby ľuďom odporúčala, koho majú voliť.

„Mám ako predseda vlády s cirkvami veľmi dobrý štandardný dialóg. A chcem, aby pokračoval ďalej bez vzájomného zasahovania si do právomocí a kompetencií,“ hovoril v Slovenskom rozhlase. „Ale pokiaľ budem cítiť, že prichádzajú nejaké odporúčania, koho máme alebo nemáme voliť, toto už považujem za prekročenie niečoho, čo by cirkev mala robiť.“

O dva a pol mesiaca nato, krátko pred druhým kolom prezidentských volieb, už prijal a na svojich profiloch zverejnil podporu od kardinála Jána Chryzostoma Korca. „Prezidentom by mal byť skúsený, zrelý politik, aby to nebol nováčik, aby sa tam nesprával ako žiačik, ktorý sa opytuje, čo mám povedať a ako mám povedať,“ vyzýval Korec.

Nie odluke, áno interrupciám

S emeritným kardinálom Korcom mal Fico dobré vzťahy dlhšie, v roku 2012 ho napríklad navštívil po oslavách 1. mája, aby vraj pozval katolícku cirkev na sociálny dialóg. A to aj napriek tomu, že Korec už vtedy nepatril k aktívnym predstaviteľom Konferencie biskupov Slovenska.

Keď kardinál vlani zomrel, Fico nielen prišiel na jeho pohreb, ale vystúpil tu aj s prejavom. „Bola to naozaj žijúca legenda Slovenska a ja som v otcovi kardinálovi Korcovi vždy mal človeka, ktorý vedel aj poradiť, ktorý vedel aj pokarhať v tom najlepšom slova zmysle,“ povedal Fico po jeho smrti.

Naopak, na pohreb populárneho kňaza a protikomunistického bojovníka Antona Srholca, ktorý zomrel nedávno, premiér Fico nešiel a ako náhradu za seba poslal šéfa zboru poradcov a bývalého ideologického tajomníka okresného výboru KSS Vladimíra Faiča. Nakoniec sa na pohrebe neukázal ani on.

Fico veľmi bežne komunikuje aj s arcibiskupom Stanislavom Zvolenským, v decembri 2012 sa dokonca rozhovor s hlavou slovenskej katolíckej cirkvi dostal do propagačných novín Smeru. Počas druhej Ficovej vlády sa Zvolenský a minister kultúry Marek Maďarič zhodli na tom, že nie je možné pristúpiť k odluke cirkvi od štátu.

Premiér takéto rozhodnutie podporil. „Potrebujeme v tomto štáte pokoj a stabilitu a veľmi vyvážené vzťahy medzi štátom a jednotlivými cirkvami a náboženskými spoločnosťami.“

Viackrát však zopakoval, že s niektorými názormi cirkvi nesúhlasí. Najčastejšie spomínal odmietanie interrupcií.

Koncom roka 2014 Fico nepriamo podržal europoslankyňu svojej strany Moniku Flašíkovú-Beňovú, ktorá vo svojom statuse na Facebooku nazvala kardinálov zasadajúcich na cirkevnej synode černokňažníkmi a starými chrapúňmi. Keď ho poslanec KDH Jozef Mikloško interpeloval s otázkou, čo Smer proti Flašíkovej urobí, premiér mu odpísal, že nič.

„Rovnako ako vy, vážený poslanec, nemusím súhlasiť s názorom pani poslankyne Beňovej ani so spôsobom jeho prezentácie. Skutočnosťou však je, že výsledkom novembra 1989, ktorého 25. výročie sme si pred niekoľkými dňami pripomenuli, je aj sloboda prejavu a slobodné vyjadrenie svojho názoru.“

KDH: Premiérovo vyhlásenie je smiešne

Cirkevný analytik Imrich Gazda vraví, že i keď Lachov list nie je stanoviskom všetkých biskupov, spochybňovať jeho autoritu je absurdné. „On je predsedom Rady KBS pre zdravotníctvo. Ak by sme KBS prirovnali k vláde, je niečo ako ministrom zdravotníctva. To je, ako keby niekto spochybňoval Čisláka.“

Gazda uznáva, že na otvorenú kritiku spoločenských problémov zo strany cirkvi u nás nie sú bežní ľudia ani veriaci príliš zvyknutí. No v zahraničí je bežná. Ako príklad spomína Taliansko či Spojené štáty v časoch, keď prezident Barack Obama presadzoval svoju reformu zdravotníctva.

„Americkí biskupi išli takmer do otvorenej vojny s Obamovou administratívou, lebo súčasťou návrhov bolo aj to, že katolícke nemocnice mali predpisovať antikoncepciu, čo bolo pre nich neprijateľné.“

Nie je to však tak, že by Lachov list bol v prostredí slovenskej katolíckej cirkvi úplne ojedinelý. Cirkev sa nedávno otvorene zastala utečencov, výrazne sa angažovala aj počas referenda Aliancie za rodinu.

Lach má podľa Gazdu povesť ľudového biskupa, ktorý sa aktívne zaujíma o problémy svojej komunity a pozná problémy zdravotníctva. V mnohom je inšpirovaný pápežom Františkom, ktorý do centra svojej pozornosti stavia chudobných, chorých či ľudí, ktorí sú na okraji spoločnosti.

Konferencia biskupov Slovenska vo svojom stanovisku napísala, že i keď formálne Lachov list neschválili ako spoločné stanovisko, jeho názor zodpovedá kompetencii, ktorá je mu legitímne zverená.

Podpredseda KDH Pavol Zajac považuje Ficovo spájanie hnutia s biskupom Lachom za smiešne. „Je nehorázna drzosť takto sa vyjadrovať o pánovi biskupovi Lachovi, ktorý je kompetentný v tejto oblasti. Naposledy sa takto vyjadroval bývalý premiér Vladimír Mečiar o nebohom biskupovi Rudolfovi Balážovi.“

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie