Denník N

Fico do cirkvi bežne nekope, biskupova obrana sestričiek ho rozčúlila

Premiér Robert Fico na návšteve u Jána Chryzostoma Korca predtým, než zomrel. Foto – TASR
Premiér Robert Fico na návšteve u Jána Chryzostoma Korca predtým, než zomrel. Foto – TASR

Premiér sa na cirkev obracia, keď sa mu to hodí. Inokedy jej posiela odkazy, aby sa nestarala do politiky a neradila, ako sa správať pri voľbách.

Málokedy je slovník premiéra Roberta Fica voči predstaviteľom katolíckej cirkvi taký tvrdý, ako bol v stredu pri jeho odkaze gréckokatolíckemu biskupovi Milanovi Lachovi. Lach predtým otvoreným listom kritizoval postoj vlády k výpovediam zdravotných sestier aj kritickú situáciu v zdravotníctve.

„Nie je to oficiálne stanovisko katolíckej cirkvi, ale individuálne stanovisko pomocného biskupa,“ povedal Fico na brífingu na bratislavskej pošte, kam prišiel rozoslať prvé vratky za plyn. To, že je Lach oficiálne pomocným biskupom, premiér zopakoval viackrát. To, že vedie Radu konferencie biskupov pre pastoráciu v zdravotníctve, a teda sa téme zdravotníctva dlhodobo venuje v jednom z orgánov katolíckej cirkvi, nespomenul ani raz.

„Odmietam, aby katolícka cirkev bola politickým baranidlom KDH. Ak pomocný biskup niečo chce, môže zaklopať na dvere ministerstva zdravotníctva, ale toto jeho vyhlásenie má čisto politický a predvolebný charakter,“ dodal Fico.

Lach: Som autonómny, nepotrebujem KDH

Biskup Milan Lach, ktorý pôsobí v Prešove, vo svojom otvorenom liste začiatkom týždňa tvrdo kritizoval vládu za to, ako sa správa k zdravotným sestrám, ktoré v posledných týždňoch podali protestné výpovede.

„Namiesto vecného dialógu a hľadania prijateľných riešení nahromadených problémov sme svedkami arogancie moci, utláčania a zastrašovania poctivých, slušných ľudí, ktorí ešte našli v sebe statočnosť sa verejne angažovať,“ napísal.

„Týmto ľuďom nejde o politiku alebo politikárčenie. Ide im o dobro všetkých obyvateľov Slovenska, ktorí majú právo na primerane kvalitnú, dostupnú a dôstojnú zdravotnú starostlivosť.“

Lach v reakcii na Fica vyhlásil, že na to, aby si urobil svoj názor, nepotrebuje KDH. „Ja ako biskup gréckokatolíckej cirkvi a predseda Rady pre pastoráciu v zdravotníctve, ako aj ostatní členovia tejto rady, vychádzajúc z našich skúseností a kompetencií, sme dostatočne autonómni na to, aby sme sa rozhodovali sami.“

V rozhovore pre internetový denník Postoj povedal, že o zastrašovaní sestier vie z vlastných zdrojov. „Moje stanovisko nebolo spontánne, ale bolo zavŕšením istého procesu, keď som si povedal, že ako biskup katolíckej cirkvi už nemôžem mlčať. Ak niekoho zastrašujú, vyhrážajú sa, kde sme potom? Späť v komunistickej dobe? To budeme podporovať praktiky ako za čias ŠtB?“

Fico a cirkev? Ako sa hodí

Aj keď sa to z posledného Ficovho vyhlásenia zdať nemusí, sociálnodemokratický premiér 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie