Denník N

Newsfilter: Šimečku prijal v Paríži Macron, Fico išiel aspoň do Valalík

Michal Šimečka a Emmanuel Macron. Foto – © Laurent Blevennec/Présidence de la République
Michal Šimečka a Emmanuel Macron. Foto – © Laurent Blevennec/Présidence de la République

1. Ódor upokojoval, že migrantov zvládneme. 2. Nie som až taký zlý, odkazuje zahraničiu Fico. 3. Vojenské spravodajstvo sa dnes môže cítiť zbytočné.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Správy vybrala a komentovala Monika Tódová

1. Ódor upokojoval, že migrantov zvládneme

Migrantov zvládneme a všetci slovenskí občania sa môžu cítiť bezpečne. V stredu to na tlačovej besede pokojne oznamoval premiér úradníckej vlády Ľudovít Ódor. Máme podľa neho smolu, že je pred voľbami, a politici túto tému zneužívajú na štvavú a nenávistnú kampaň, ale bez ohľadu na to štát podľa Ódora urobí, čo má.

Čo sľubuje vláda:

  • Zrušenie povinnosti vydávať migrantom potvrdenie o registrácii. Ide o povinnosť, ktorá je v zákone od roku 2018 na návrh vlády Roberta Fica. Podľa odborníkov to, že naša cudzinecká polícia vydáva takýto papier, môže u niektorých migrantov vyvolávať dojem, že sú definitívne v schengenskom priestore a už ich nikto nevyhostí. Podľa policajného prezidenta Štefana Hamrana sem preto odbočí až tretina migrantov, ktorá ide z Maďarska. Vláda navrhuje zmenu zákona v zrýchlenom legislatívnom konaní a musí ju prijať parlament. Aj preto Ódor rokuje s tými politickými stranami, ktoré túto tému nezneužívajú v predvolebnom boji.
  • Pomôže armáda. Vláda rozhodla, že do konca roka bude policajtom s migrantmi pomáhať aj 500 príslušníkov armády. Ak by sa situácia zlepšila, toto opatrenie je možné zrušiť aj skôr. Teraz je dobré počasie, ale premiér očakáva, že keď sa zhorší, migrantov ubudne. Pár týždňov po voľbách to už podľa neho nebude žiadna téma.
  • Lepšia logistika. Už teraz je vo Veľkom Krtíši menej migrantov, než bolo v utorok. Polícii sa ich v spolupráci s väzenstvom darí rozvážať aj na iné miesta a sídla hraničnej a cudzineckej polície. Zároveň ministerstvo vnútra vo Veľkom Krtíši zabezpečilo trikrát za deň suchú stravu, pitnú vodu a toalety. Pre ženy a deti by vedeli zabezpečiť aj lepšie podmienky, ale migranti sa často nechcú rozdeliť a chcú zostať v skupine, s ktorou putujú. Rozvoz migrantov urýchli aj ich samotnú registráciu a aj odchod zo Slovenska.
  • Viac policajtov na hraničných priechodoch. Hoci toto opatrenie vníma policajný prezident viac ako PR opatrenie než reálnu pomoc, Ódor aj tak povedal, že policajtov bude na frekventovaných priechodoch viac vidno. Robia to tak aj v Rakúsku, hoci aj oni priznávajú, že to je opatrenie skôr na upokojenie vlastných občanov.

Premiér v stredu reagoval aj na kritiku rýchlosti reakcie vlády a policajtov. Začiatkom leta sme podľa neho mali stovky migrantov týždenne, teraz sú to tisíce. Zmenila sa situácia, a preto podľa neho vláda reaguje teraz. Opakuje, že sme len tranzitná krajina a ide o nešťastných ľudí, ktorí utekajú pred vojnou.

Ódor zároveň odmieta zo situácie viniť maďarského premiéra Viktora Orbána. Niektorí politici naznačujú, že Orbán prepustil prevádzačov z väzníc, aby pomohol Robertovi Ficovi pred voľbami. Aj Ódor, aj Hamran hovoria, že migrantov je naozaj veľa a ani Maďarsko nemá nekonečnú policajnú kapacitu. Prepustenie prevádzačov Ódora nepotešilo, ale „nechcem špekulovať, či to urobili zámerne, nezámerne, politicky, nepoliticky – je to fakt, snažíme sa s tým vyrovnať, robí nám to vrásky, musíme to riešiť cez armádu, ale myslím, že to zvládneme“.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Michal Šimečka

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Robert Fico

Voľby 2023

Komentáre

Teraz najčítanejšie