Denník N

Kedysi Putin kŕmil Kima chlebom a soľou, dnes od neho chce zbrane. Pricestuje však líder KĽDR vôbec?

Ruský prezident Vladimir Putin a severokórejský líder Kim Čong-un počas stretnutia v roku 2019- Foto - TASR/AP
Ruský prezident Vladimir Putin a severokórejský líder Kim Čong-un počas stretnutia v roku 2019- Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Kim Čong-un nie je veľmi vášnivým cestovateľom. Jeho inšpekčné výlety vo vnútri KĽDR sú jedna vec, tie podniká stále v sprievode ďalších severokórejských hodnostárov. Ale sú to cesty, ktoré slúžia hlavne tamojšej propagande.

Za hranice Severnej Kórey vyráža skôr ojedinele a vždy to musí byť pri príležitosti významných rokovaní.

Na rozdiel od svojho otca Kim Čong-ila sa nebojí lietať, čo dokázal napríklad v júni pri prvom samite s Donaldom Trumpom v Singapure. Starostlivo si však vyberá, kam vycestuje – či už lietadlom, alebo presláveným obrneným vlakom, ktorý chráni severokórejských vodcov na ich cestách už od Kim Il-songovej (Kim Ir-senovej) éry.

A všetky jeho zahraničné cesty sprevádzajú nielen prísne bezpečnostné opatrenia, ale aj snaha do poslednej chvíle utajiť, kam sa vodca vyberie.

Od Siho k Putinovi

Kim Čong-un sa ujal vlády nad Severnou Kóreou už na prelome rokov 2011 a 2012, keď zomrel jeho otec. Svoju prvú zahraničnú cestu ako vodca KĽDR však podnikol až v marci 2018, keď zamieril za svojím čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom.

Oboje bolo pochopiteľné: ako to, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Severná Kórea

Vladimir Putin

Svet

Teraz najčítanejšie