Denník N

Koho presvedčia blokády ekologických aktivistov? A záleží na tom?

Aktivisti z talianskej odnože Letzte Generation vyliali do fontány di Trevi v Ríme čiernu tekutinu, aby upozornili na klimatické zmeny. Foto - TASR/AP
Aktivisti z talianskej odnože Letzte Generation vyliali do fontány di Trevi v Ríme čiernu tekutinu, aby upozornili na klimatické zmeny. Foto – TASR/AP

Blokády ciest, protestné akcie v galériách, narušovanie športových a ďalších akcií vyvolávajú veľa otázok a sporov. Je zvláštne a veľavravné, že medzi všetkými tými otázkami väčšinou absentuje jedna veľmi podstatná: Funguje to?

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je komentátor Deníka N

Medzi veľmi otrepané floskuly súčasného diskurzu patrí pri všemožných príležitostiach opakované vysvetlenie: „Chceli sme predovšetkým vyvolať debatu.“ V tomto ohľade slávia ekologickí aktivisti z organizácií ako Posledná generácia alebo Just Stop Oil jednoznačné a výrazné úspechy. Ich priame akcie debatu vyvolávajú.

Vždy keď sa niekto niekde k niečomu prilepí, zablokuje dopravnú tepnu či naruší nejakú akciu, nasleduje vytúžená debata. Referujú o tom médiá, po sociálnych sieťach kolujú hojne komentované videá, mnoho ľudí využíva príležitosť na to, aby s novou intenzitou vyjadrili svoje už predtým mnohokrát vyjadrené postoje.

Pokračovatelia protestných hnutí

Debaty a spory sa väčšinou točia okolo prípustnosti foriem protestu, pri ktorých sú často porušované zákony a niekedy možno aj obmedzované práva nezúčastnených ľudí, ktorí mali tú smolu, že sa práve vyskytli nablízku. Nedávno vzbudilo značnú pozornosť video, na ktorom účastníci blokády odmietli pustiť auto, ktorého vodička tvrdila, že vezie dieťa do nemocnice. Ďalšie kolo diskusie na túto tému odštartoval text Terezy Matějčkovej O zúfalstve nielen klimatického protestu v českom týždenníku Echo.

Rekapituluje v ňom okrem iného súčasnú nemeckú debatu o klimatickom aktivizme a okrem iného píše: „Aktivisti sa ešte pred niekoľkými mesiacmi mohli spoľahnúť na to, že tí, ktorých obmedzujú na ich slobode, si nebudú nárokovať právo siahnuť po občianskej neposlušnosti tiež. To sa mení. Posledné týždne ukazujú, že aj druhá strana si pre seba legitimizuje občiansky odpor, čo v tomto prípade znamená, že na blokády odpovedajú vlastnoručným, viac či menej brutálnym odpratávaním.“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická kríza

Komentáre

Teraz najčítanejšie