Denník N

Svetový newsfilter: Kým Putin zháňa rakety u Kima, Zelenskyj rozbehol vojnu na fronte, kde zbrane nepotrebuje

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Dobrý deň,

ruská vojna proti Ukrajine sa znovu nepriamo dostala na územie tretieho štátu. Rumunsko to síce najprv odmietalo, no v stredu už pripustilo, že na jeho územie zrejme dopadli trosky ruského dronu, ktorý útočil na ciele na Ukrajine.

Nejde o priamy útok na štát NATO, no aj tak to ukazuje, ako veľmi ruská armáda riskuje. A je jasné, že v tom bude pokračovať aj naďalej. Vojna sa nekončí a Vladimir Putin sa zbližuje s najbrutálnejšími diktátormi, aby sa dostal k ich zbraniam.


Európa: Čo potrebuje Putin

Viaceré útoky od začiatku invázie ukázali, že Rusko používa aj nepresné rakety. Vzhľadom na to, ako často útočí, sa mu tie sofistikovanejšie veľmi rýchlo míňajú. Putin potrebuje ďalšie zbrane a aj o tom by malo byť stretnutie dvoch autokratických lídrov, ktoré by sa malo čoskoro konať na ruskom Ďalekom východe.

O čo ide: Ide o stretnutie Kim Čong-una a Putina. Ruský prezident by mal severokórejského diktátora privítať vo Vladivostoku. Kim tam už bol v roku 2019, keď sa s Putinom stretol prvýkrát. Hľadal uňho podporu v spore s Američanmi. Teraz sa ich pozície čiastočne otočili.

O plánovanom stretnutí, ktoré sa vzhľadom na Kimovu paranoidnú povahu nakoniec nemusí uskutočniť, informovali ako prví Američania. Moskva ho komentovať nechcela a presný termín teda nepoznáme.

Washington sleduje vzťahy na linke Moskva – Pchjongjang veľmi pozorne, pretože už dlhšie varuje, že aj Severná Kórea by mohla popri Iráne dodávať Rusku zbrane.

Výmenou za to by zase mohol Kimov režim dostať ruský vojenský know-how k jadrovým zbraniam.

Čo chcú: Kľúčovým momentom bola podľa Washingtonu nedávna návšteva ruského ministra Sergeja Šojgua v Severnej Kórei, kde pozval Kima do Ruska a presviedčal ho, aby im predal zbrane, ktoré potrebujú vo svojej krvavej vojne proti Ukrajine.

Záujem by mali najmä o balistické rakety.

Ak sa tak stane, Severná Kórea za to podľa USA zaplatí na medzinárodnej scéne svoju cenu. A Ukrajina s novým ministrom obrany Rustemom Umerovom bude musieť brániť svoje nebo už nielen pred iránskym dronmi.

Putin a Kim v roku 2019. Foto – TASR/AP

Čo bude ďalej: Práve vymenovanie Umerova za ministra je ukrajinskou správou týždňa. Nasadenie protikorupčného manažéra z Krymu do vedenia rezortu je jasným signálom, ako chce ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ukončiť vojnu.

Umerov povedal, že vláda a armáda urobia všetko možné aj nemožné pre víťazstvo Ukrajiny a oslobodenie každého centimetra územia, čiže aj Krymu. Práve odtiaľ pochádza jeho rodina, ktorá bola obeťou Stalinových etnických čistiek – nútene ju presídlili do Strednej Ázie, kde sa Umerov narodil.

Viac ako zmena vo vojenskej stratégii sa od neho očakáva očistenie armády po korupčných škandáloch. To, že boj proti korupcii je jednou z hlavných priorít Zelenského vlády, ukazuje aj zatknutie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie