Denník N

Putin sa už nemôže spoľahnúť na ruskú inteligenciu. Ukázal to prípad jedného akademika

Budova Ruskej akadémie vied v Moskve. Foto - Sinij čulok/Wikimedia Commons
Budova Ruskej akadémie vied v Moskve. Foto – Sinij čulok/Wikimedia Commons

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Valerij Nikolajevič Garbuzov napísal článok. Počas svojho života ich napísal stovky alebo skôr tisíce. Vo funkcii riaditeľa Inštitútu USA a Kanady Ruskej akadémie vied mal na tvorbu a vedu menej času; musel riadiť, rozhodovať, podpisovať a robiť kádrovú politiku, ale písal stále rád.

Nevie sa, či dlho uvažoval, či to bol momentálny popud, alebo prerazil hranicu trpezlivosti a lojality, ktorá sa dovtedy zdala bezhraničná.

Člen korešpondent Ruskej akadémie vied Garbuzov zverejnil zásadnú pasáž textu 29. augusta v novinách Nezavisimaja gazeta, ktoré sú symbolom slobodnej ruskej žurnalistiky prekvitajúcej v 90. rokoch minulého storočia aj jej smutného konca po príchode Vladimira Putina k moci.

Volá sa O stratených ilúziách odchádzajúcej epochy. A je to intelektuálna vzbura proti totálnej štátnej propagande a špineniu Západu, teda oblasti, ktorú mal Garbuzov na starosti, ktorou sa zaoberal celý život a ktorú mal rozoberať tak, aby výsledkom skúmania bol pravdivý obraz súčasnej západnej spoločnosti.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie