Denník N

Žlté stužky aj písmeno ï. Ako sa Ukrajinci vzpierajú na okupovaných územiach

Ukrajinci v novembri 2022 oslavujú oslobodenie Chersona. Foto - TASR/AP
Ukrajinci v novembri 2022 oslavujú oslobodenie Chersona. Foto – TASR/AP

Nenápadný odpor proti ruskej okupácii je účinnejší ako symbolické protesty, myslí si Ukrajinec zo špeciálnej jednotky.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Po rozpútaní totálnej vojny proti Ukrajine ruskí vojaci ako jedno z prvých veľkých miest obsadili Cherson. Napriek represiám už v apríli 2022 vyšli do ulíc stovky ľudí, ktorí protestovali proti okupácii.

Ich symbolom sa stala žltá stužka, ktorá bola nenápadnejšia ako symboly v tradičných modro-žltých farbách.

„Dobre sme vedeli, že takýto protest je mimoriadne nebezpečný. Ale ozývalo sa nám množstvo ľudí, ktorí tvrdili, že nemôžu len tak sedieť doma. Nejako sme museli prejaviť odpor,“ hovorí jeden z organizátorov akcie. Jeho identitu z bezpečnostných dôvodov nezverejňujeme.

Z iniciatívy medzičasom vzniklo známe hnutie Žltá stužka, ktoré minulý rok od Európskeho parlamentu dostalo prestížnu Sacharovovu cenu za slobodu myslenia.

„Chcete dôkaz, že na okupovaných územiach nežijú len proruskí Ukrajinci? Choďte na naše sociálne siete a uvidíte, ako v mestách na Kryme, v Donecku či v Chersonskej oblasti nosia stužky a maľujú ukrajinské vlajky,“ vraví koordinátor projektu.

Na Ukrajine sme sa rozprávali s dvomi ľuďmi, ktorí majú rovnaký cieľ, a to oslobodiť okupované územia. Zásadne sa však líšia v spôsobe, ako to chcú dosiahnuť.

Špecialista z Donbasu: Nech si zoberú ten poondiaty ruský pas

Vitalij Ovčarenko sa narodil na Donbase v meste Lyman, ktoré Ukrajinci oslobodili v krvavej bitke vlani na jeseň. Väčšinu života prežil v Donecku, momentálne pôsobí v špeciálnej jednotke ukrajinskej armády.

Motivácie Žltej stužky chápe, ale zároveň sa označuje za kritika tejto iniciatívy.

Čo presne mu prekáža? „Iste, fotografia so stužkou vyzerá dobre na sociálnych sieťach a získa veľa lajkov na Twitteri. Takisto dobre chápem, že musíme poukázať na život pod ruskou nadvládou. Ale keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie