Denník N

Zjednotenie sa za mier vo svete a začlenenie Taiwanu do OSN

Šéf taiwanskej diplomacie Joseph Wu. Foto - TASR/AP
Šéf taiwanskej diplomacie Joseph Wu. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Autor je minister zahraničných vecí Čínskej republiky (Taiwan)

Ruská invázia na Ukrajine je pripomienkou toho, ako málo autokracie trápi spôsobovanie smrti a skazy. Vojna je hrubým porušením ľudských práv a princípu mierového riešenia medzinárodných sporov kodifikovaného v Charte OSN, ktorá pomáha udržať medzinárodný poriadok založený na pravidlách a udržiava svet v relatívnom mieri od konca studenej vojny.

Humanitárny a ekonomický dôsledok vojny tiež ukazuje, že v globalizovanom svete nemožno zvládnuť krízy v rámci národných hraníc. Je preto nevyhnutné zabrániť podobným ohrozeniam svetovej bezpečnosti, aby sa nediali aj inde. Taiwan – demokracia, ktorá je domovom vyše 23 miliónov ľudí a ktorú hrdo reprezentujem – naďalej čelí obrovským výzvam zo strany Číny.

Od polovice 20. storočia sa Čínska ľudová republika (ČĽR) zaviazala prevziať kontrolu nad Taiwanom a odmietla sa zriecť použitia sily napriek tomu, že nikdy neovládla Taiwan. Za desaťročia zostali obyvatelia Taiwanu relatívne pokojní pri zabezpečovaní statusu quo mieru a stability v Taiwanskom prielive. Avšak s rastúcou ekonomickou a vojenskou mocou Čína zosilnela, stala sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čína a Taiwan

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie