Denník N

Vo vláde sú rozpory, minister Bíreš nesúhlasí so zonáciou Slovenského krasu a s väčšou ochranou Devínskej Kobyly a Stolice

Ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš Foto N - Tomáš Benedikovič
Ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš Foto N – Tomáš Benedikovič

Podľa ministra pôdohospodárstva Jozefa Bíreša je schvaľovanie zonácií v rozpore s prioritami a programovým vyhlásením súčasnej vlády, úrad vlády, naopak, žiada predložiť materiály na rokovanie čo najskôr.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Úradnícka vláda Ľudovíta Ódora deklarovala v programovom vyhlásení vlády, že zabezpečí implementáciu začatých reforiem. Pri reforme národných parkov sa jej to zatiaľ nedarí. V týchto dňoch to vidieť najmä pri už pripravenej zonácii Národného parku Slovenský kras. Reformu národných parkov pritom schválil parlament. Úlohou vlády je len vyhlásiť národný park a jeho zóny nariadením vlády.

Na problém upozornil bývalý štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča, ktorý dnes kandiduje za stranu Demokrati. „Jediným členom vlády, u ktorého pretrváva zásadný rozpor, je minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jozef Bíreš. Veríme, že sa pán minister neriadi želaniami predsedu hnutia Sme rodina Borisa Kollára, ktorý verejne vyzval úradnícku vládu zastaviť proces zonácií a nepokračovať v dokončení reformy národných parkov.“

Bíreš podľa Kiču blokuje aj vyhlásenie prírodnej rezervácie Devínska Kobyla v Bratislave a chráneného areálu Stolica pri Muránskej planine.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Jozef Bíreš

Lesy SR

Ochrana prírody

Príroda

Životné prostredie

Slovensko

Teraz najčítanejšie