Denník N

Hvoreckého knižnica: Najkrajší muž, najnemeckejší Nemec, najmystickejší básnik

Friedrich Hölderlin (portrét od Franza Karla Hiemera, 1792) a slovenský preklad jeho románu Hyperion.
Friedrich Hölderlin (portrét od Franza Karla Hiemera, 1792) a slovenský preklad jeho románu Hyperion.

Hölderlinov román Hyperion je aj o ruskej vojne.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V októbri 1790 sa na univerzitnom internáte v Tübingene začína hviezdna hodina ľudstva. V jednej izbe sa ocitnú budúci nemeckí majstri, ktorí zhodne zavrhnú štúdium teológie – filozof Hegel, estetik Schelling a básnik Hölderlin.

V mestečku na rieke Neckar máločo nasvedčuje tomu, že sa v Európe dejú epochálne zmeny a vo Francúzsku prebieha osvietenská revolúcia. Na akadémii vládne prísny režim. Študenti vstávajú o piatej ráno, nosia tmavé habity ako mnísi a pod dozorom pedagógov sa učia latinčinu, gréčtinu, hebrejčinu či rétoriku.

Krúžok mladých vo vzácnom voľnom čase číta spisy Immanuela Kanta. Hegel spolužiakom odporúča aj Rousseaua a francúzsku tlač. V spoločných diskusiách rozoberajú vytúženú slobodu jednotlivca i budúcnosť rozdrobeného národa. Dúfajú, že sa revolta prenesie na juhozápad Nemecka.

Ich revolúcia sa zatiaľ rodí iba v myslení. Ako svet uspôsobiť pre morálnu bytosť? Aký je vzťah medzi subjektom a objektom, slobodou človeka a príslušnosťou k spoločenstvu?

Spolu vytvoria základ nemeckého idealizmu, sformulujú jeho najstarší systémový program: „Pravda a dobro sú prepojené iba v kráse.“ Filozofia sa musí pripodobniť básnictvu, pretože výlučne „básnické umenie prežije všetky ostatné vedy a umenia“. Hegel témy podrobne rozpracúva teoreticky, Hölderlin ich pretavuje do radikálne novej lyriky a prózy.

Estetická revolúcia

Na jar 1791 sa trojica vyberie na lúku za mestom, kde podľa vzoru Francúzov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hvoreckého knižnica

Knihy

Kultúra

Teraz najčítanejšie