Hvoreckého knižnica: Najkrajší muž, najnemeckejší Nemec, najmystickejší básnik

Hölderlinov román Hyperion je aj o ruskej vojne.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
V októbri 1790 sa na univerzitnom internáte v Tübingene začína hviezdna hodina ľudstva. V jednej izbe sa ocitnú budúci nemeckí majstri, ktorí zhodne zavrhnú štúdium teológie – filozof Hegel, estetik Schelling a básnik Hölderlin.
V mestečku na rieke Neckar máločo nasvedčuje tomu, že sa v Európe dejú epochálne zmeny a vo Francúzsku prebieha osvietenská revolúcia. Na akadémii vládne prísny režim. Študenti vstávajú o piatej ráno, nosia tmavé habity ako mnísi a pod dozorom pedagógov sa učia latinčinu, gréčtinu, hebrejčinu či rétoriku.
Krúžok mladých vo vzácnom voľnom čase číta spisy Immanuela Kanta. Hegel spolužiakom odporúča aj Rousseaua a francúzsku tlač. V spoločných diskusiách rozoberajú vytúženú slobodu jednotlivca i budúcnosť rozdrobeného národa. Dúfajú, že sa revolta prenesie na juhozápad Nemecka.
Ich revolúcia sa zatiaľ rodí iba v myslení. Ako svet uspôsobiť pre morálnu bytosť? Aký je vzťah medzi subjektom a objektom, slobodou človeka a príslušnosťou k spoločenstvu?
Spolu vytvoria základ nemeckého idealizmu, sformulujú jeho najstarší systémový program: „Pravda a dobro sú prepojené iba v kráse.“ Filozofia sa musí pripodobniť básnictvu, pretože výlučne „básnické umenie prežije všetky ostatné vedy a umenia“. Hegel témy podrobne rozpracúva teoreticky, Hölderlin ich pretavuje do radikálne novej lyriky a prózy.
Estetická revolúcia
Na jar 1791 sa trojica vyberie na lúku za mestom, kde podľa vzoru Francúzov