Denník N

Jaroslav Naď z Demokratov: Veľvyslanci nám hovoria, ako prebiehajú stretnutia s Ficom. Uráža ich a vysmieva sa im

Jaroslav Naď. Foto N - Tomáš Benedikovič
Jaroslav Naď. Foto N – Tomáš Benedikovič

Robert Fico je dnes najväčším bezpečnostným ohrozením Slovenskej republiky, vraví bývalý minister obrany.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Jaroslav Naď (42) je podpredseda strany Demokrati a exminister obrany, v roku 2020 kandidoval za OĽaNO. V rozhovore hovorí:

  • prečo sa jeho strane zatiaľ nepodarilo dostať nad päť percent;
  • ako by mohol Fico a Smer reálne zmeniť smerovanie Slovenska;
  • či si naozaj myslí, že opozícia zruší priamu voľbu prezidenta;
  • aj prečo si myslí, že môže vzniknúť vláda bez Smeru a Hlasu.

V poslednom čase sa zdá, že vás v médiách vidno častejšie ako vašu líderku Andreu Letanovskú. Je to náhoda? Dôsledok dramaturgie webov a televízií, že si vás pozývame častejšie, alebo je za tým aktualizovaná predvolebná stratégia vašej strany?

Nie je to aktualizovaná stratégia našej strany, je to otázka dopytu a ponuky. A zároveň je to otázka tém, ktoré sa preberajú. Je prirodzené, že keď hovoríme o zahraničnej politike, o bezpečnosti, obrane, vojne na Ukrajine, alebo o spravodlivosti a ministerstve vnútra, tak sú to témy, ktoré sú mne blízke, preto chodím viacej. Sme silný tím a na debaty na zdravotnícke otázky nebudem chodiť ja, keď máme perfektnú lekárku a zdravotníčku. Jednoducho, je to o témach.

Žiadna ďalšia výmena hlavnej tváre Demokratov teda nenastala?

Určite nie. Do volieb ideme tak, ako sme to povedali.

Nemalo by to logiku? Boli úvahy, či by ste vy nemali byť volebným lídrom Demokratov a ukazuje sa, že zahraničnopolitická orientácia a ukotvenosť Slovenska v euroatlantických štruktúrach je pre vašu stranu dôležitou témou. 

Debata o tom bola, nebudem to skrývať. Rozhodli sme sa podľa mňa dobre, chceli sme prísť so skúsenou ženou, s novou tvárou, s človekom, ktorý bude akcentovať zdravotnícke témy. Ja som zase dostatočne silná osobnosť, aby som sa dokázal prejaviť aj zo štvrtého miesta. Moje názory sú viditeľné a dúfam, že boli viditeľné celé volebné obdobie.

Zahraničná politika je pre nás naozaj top dôležitá téma, to naozaj potvrdzujem, vtedy si beriem vedenie do svojich rúk. Ale to nič nemení na tom, že našou volebnou líderkou je Andrea. Ja som rád, že sa ukázalo, že sme silná štvorica; Andrea, Edo Heger, ja a Ďuro Šeliga.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Demokrati

Jaroslav Naď

OĽaNO

Smer

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a na najväčších podcastových platformách a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie