Denník N

Debata o školstve: Kto zvýši platy učiteľom, kto otvorí viac škôlok a kto by v triedach zakázal mobily (+ video)

Debata Denníka N o školstve. Foto N - Tomáš Benedikovič
Debata Denníka N o školstve. Foto N – Tomáš Benedikovič

Experti PS, SaS a KDH na školstvo vysvetľovali, prečo nevzniká dosť škôlok a ako by to zmenili, aj ako dostať do škôl viac psychológov či špeciálnych pedagógov.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Bývalý minister školstva Ján Horecký z KDH by zakázal mobily v školách, bývalý minister Branislav Gröhling z SaS by zaviedol platový automat pre učiteľov do zákona a expertka Progresívneho Slovenska na školstvo Ingrid Kosová chce dosiahnuť, aby 95 percent detí chodilo do škôlky.

Politici z KDH, SaS a PS diskutovali o víziách pre školstvo v predvolebnej diskusii Denníka N.

Zhodli sa na zvyšovaní platov učiteľov alebo na tom, že ak chcú rodičia dostatok miest v škôlkach, štát musí najprv zmeniť ich financovanie.

SaS a PS by boli za možnosť pre 16-ročných ľudí voliť; Ján Horecký z KDH by to nezaviedol. Branislav Gröhling by navrhol, aby sa s tým začalo najprv napríklad pri komunálnych voľbách.

Plat vyšší aj o 500 eur a kto by platil viac podľa regiónov

SaS, KDH aj PS sľubujú zvyšovanie platov pre učiteľov, no každá strana má trochu inú predstavu o konkrétnych číslach.

KDH sľubuje postupne zvýšiť peniaze, ktoré štát dáva na školstvo, až na úroveň 5,1 percenta HDP. Keďže dnes dáva Slovensko do školstva 4,6 percenta HDP, polpercentné zvýšenie by stálo 500 miliónov eur.

Výsledok by mal byť, aby učitelia zarábali toľko, aká je priemerná mzda vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov. V tomto Slovensko dlhodobo zaostáva – učitelia majú výrazne nižšie platy než iní vysokoškolsky vzdelaní ľudia. To je jedna z príčin, že do školstva nechcú ísť mnohí šikovní ľudia.

S takýmto zvyšovaním platov súhlasí aj Ingrid Kosová z PS.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Branislav Gröhling

Ján Horecký

Školstvo

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie