Denník N

Keď jej zápas narušili klimatickí aktivisti, podporila ich. Finalistka US Open Gauffová rečnila na tribúne už ako 16-ročná

Coco Gauffová. Foto - TASR/AP
Coco Gauffová. Foto – TASR/AP

Vo finále US Open sa v sobotu večer stretnú Coco Gauffová a Aryna Sabalenková.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Som ďalšia na rade?“ pýtala sa tenistka Coco Gauffová vo videu, v ktorom sa striedali fotografie Američanov tmavej pleti zavraždených po policajných zásahoch.

V tej dobe mala iba šestnásť rokov. Už vtedy sa o nej vedelo, že má potenciál na to, aby raz patrila k najlepším tenistkám svojej generácie. Nie je však úplne bežné, aby sa takí mladí športovci vyjadrovali k takýmto závažným spoločenským témam.

Dnes má devätnásť rokov a v boji proti rasizmu pokračuje; keď je to potrebné, vždy prehovorí. Na domácom US Open sa prvýkrát v kariére dostala do finále. V semifinále zdolala Češku Karolínu Muchovú 6:4, 7:5.

O prvý grandslamový titul zabojuje proti od budúceho pondelka novej svetovej svetovej jednotke Aryne Sabalenkovej, ktorá vyradila domácu Madison Keysovú 0:6, 7:6(1), 7:6(5).

Toto je príbeh Coco Gauffovej.

Prečo sa stále dožadujem zmeny? pýta sa

Ako šestnásťročná bola jednou z najvýraznejších podporovateliek hnutia Black Lives Matter (Na životoch ľudí tmavej pleti záleží) v tenise. Hnutie sa výraznejšie dostalo do popredia po tom, čo policajt pri zásahu takmer desať minút kľačal na krku Američana tmavej pleti Georgea Floyda, čoho následkom zomrel.

Po celých USA sa vtedy rozmohli protesty. Gauffová vystúpila na proteste v jej rodnom meste Delray Beach na Floride.

Nepriamo dokonca vystúpila proti vtedajšiemu americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. V prejave nabádala ľudí, aby šli voliť. Paradoxom je, že ona

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Tenis

US Open

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie