Denník N

Uzabávať sa na smrť alebo sa spotiť trápnosťou. Nové české seriály bavia, aj keď často skôr nezámerne

Petra Nesvačilová a Radek Holub v seriáli Osada II. Foto: Česká televízia
Petra Nesvačilová a Radek Holub v seriáli Osada II. Foto: Česká televízia

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

Návrat detí do školských lavíc je zväčša spojený aj s predpokladaným návratom divákov k televíznym obrazovkám. Kým počas leta je program tradične ospalý a sú v ňom najmä reprízy, september sa považuje za kľúčové obdobie sezóny.

A v českých televíziách sa objavilo niekoľko nových seriálov, ktoré vyvolávajú divácke emócie. Všetkými spôsobmi.

Osada, Eliška a Damián, Čo ste hasiči, Víťaz, Oktopus. Opory ponuky na túto jeseň stavili hlavne na komediálnu nôtu, a to bez ohľadu na svoj pôvod.

Hasiči, chatári, policajti, politici a majiteľka marmeládovne: ich hrdinovia sú zdanlivo obyčajní českí ľudia. V podaní tuzemských tvorcov sa však často menia na nepochopiteľne sa správajúcich mimozemšťanov, ktorí len zhodou okolností rozprávajú rovnakým jazykom ako my.

V stopách normalizácie aj telenoviel

Nové seriály (až na malé výnimky) akoby rezignovali na akýkoľvek divácky vkus. Ponúkajú chabé herecké výkony často druhoradých hercov, lacné papundeklové kulisy a povrchné scenáre, ktoré postavám neposkytujú priestor na dramatický vývoj a divákom veľa dôvodov, aby vydržali dielo sledovať.

Všetky stanice predpokladajú, že diváci si na jeseň (ale vlastne celý rok) chcú najmä vydýchnuť a pri obrazovke sa veľmi nevyčerpávať.

Quality TV je v zahraničných televíziách už niekoľko rokov trendom, priam normou. V Česku však nikdy tak úplne nezdomácnela, hádam až na niekoľko seriálov zo zlatej éry domácej HBO.

Ťažko povedať, či to je dedičstvom diváckej obľuby normalizačných utešujúcich seriálov (česť výnimkám dietlovskej tradície), alebo porevolučným nadšením z čerstvo importovaných zahraničných telenoviel.

To sú kúpele!

Nové seriály idú v ich stopách. Počas ich sledovania

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Médiá

Seriály

Kultúra

Teraz najčítanejšie