Denník N

Vedci v Izraeli vytvorili model embrya bez spermie a vajíčka. U nás takýto výskum nie je možný, vraví bioetik

Model ľudského embrya vytvorený z kmeňových buniek v štádiu, ktoré zodpovedá 14. dňu ľudského embrya. Foto – Weizmannov vedecký inštitút
Model ľudského embrya vytvorený z kmeňových buniek v štádiu, ktoré zodpovedá 14. dňu ľudského embrya. Foto – Weizmannov vedecký inštitút

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Vedci vytvorili len modely embryí a nemožno ich považovať za skutočné ľudské embryá. Syntetické modely otvárajú nové možnosti výskumu neplodnosti, testovania liekov či rastu tkanív na transplantáciu.
  • Na Slovensku možno skúmať len dospelé (nie embryonálne) kmeňové bunky, vraví bioetik Peter Sýkora. „Výskum na in vitro embryách, ale aj na embryonálnych kmeňových bunkách je na Slovensku znemožnený,“ dodáva vedec.

Vedci vytvorili dosiaľ najdokonalejšie modely embryí, ktoré sú vyrobené len z kmeňových buniek, teda bez spermie a vajíčka.

V laboratóriu mimo maternice sa vyvíjali osem dní (na šírku merali asi pol milimetra a tvorilo ich okolo 2 500 buniek) a dosiahli vývojové štádium, ktoré zodpovedá ľudskému embryu na 14. deň.

Na rozdiel od predošlého výskumu je nová štúdia výnimočná tým, že modely syntetických embryí mali štruktúry typické pre toto vývojové štádium vrátane placenty, žĺtkového vačku a ďalších vonkajších tkanív potrebných na normálny rast.

Prelomový článok vedcov a vedkýň z Weizmannovho vedeckého inštitútu pri Tel Avive vyšiel tento týždeň v top časopise Nature.

V minulosti niektorí laici prirovnali toto vedecké úsilie k túžbe vytvoriť Frankensteina (umelý človek nadľudskej sily), no vedcov v skutočnosti motivuje najmä snaha lepšie pochopiť príčiny genetických ochorení či vrodených orgánových chýb. Výskum by mohol viesť aj k vývoju nových technológií na pestovanie tkanív a orgánov určených na transplantáciu.

Využitie výskumu

Modelové embryá by sa mohli využiť aj na posúdenie pravdepodobného vplyvu liekov na skutočné ľudské embryá. Keďže tehotné ženy sú často vylúčené z klinických štúdií, lekári nepoznajú vedľajšie účinky niektorých liekov – vrátane tých bežných – na tehotné ženy a deti.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Prírodné vedy

Technológie

Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie