Denník N

Návod, ako sa správne hádať? Najlepší vám dá vlastná partnerka, hovorí psychologička

Ilustrácia - F. S. s Midjourney
Ilustrácia – F. S. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V Psychologickej poradni Denníka N budú na vaše otázky odpovedať skúsené psychologičky a psychológovia. Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na . Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek. Všetky vydania nájdete na stránke Psychologická poradňa Denníka N.


Keď sa s manželkou pre niečo pohádame, končí sa to vždy tak, že sa rozplače, a tak nikdy nedospejeme k žiadnemu záveru. Občas potrebujeme niektoré veci prediskutovať, ale už mám dopredu obavy, že sa to znova skončí slzami. Nemyslím si, že by problém bol v tom, že som necitlivý, ani nezvyšujem hlas, len ona často reaguje veľmi emocionálne. Exituje nejaký návod, ako sa hádať tak, aby sa to nekončilo slzami ani tichou domácnosťou, ale nejakým kompromisom?
Igor (35)

Odpovedá psychologička Lenka Pavuková Rušarová

Milý Igor,

o niektorých témach alebo v niektorých situáciách sa ľuďom nedarí diskutovať pokojne, pretože sú vnímané ako psychicky ohrozujúce. Najprv jedného a následne druhého zaplavia silné emócie, racionalita ustupuje do úzadia a človek reaguje pod stresom inštinktívne – na autopilota. Každý z nás má spúšťače, ktoré ho dokážu takto prepnúť. Manželia sa zvyknú „spúšťať“ navzájom. Deje sa to veľmi rýchlo a často si ani neuvedomujeme, čo presne sa stalo.

Výraz „pohádame“ naznačuje, že u vás bývajú aktivované intenzívnejšie emócie. Je možné, že nielen u manželky, ale aj u Vás – možno ste nahnevaný, možno netrpezlivý alebo bezmocný. Vtedy býva dobré

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Psychologická poradňa

Svoje otázky z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov posielajte na [email protected]. Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek, to sú jediné údaje, ktoré budú v článku zverejnené spolu s vašou otázkou. Odpovedať budú psychologičky Jana Ashford a Lenka Pavuková Rušarová a psychológ Martin Miler. Odpovede zverejňujeme vždy v pondelok, stredu a piatok.

Vzťahy

Rodina a vzťahy, Zdravie

Teraz najčítanejšie