Denník N

Pomáha Putinovi korupcia alebo ho zničí?

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Vojna a hospodárske problémy stavajú Putinov režim pred novú otázku: čo robiť s korupciou? Nechať veci tak, ako sú, znamená akceptovať stratu biliónov rubľov potrebných na pokračovanie bojov a udržanie moci. Bojovať proti spreneverám znamená obrátiť proti sebe značnú časť elity, ktorá korupciu vníma ako bežný mechanizmus podnikania a obohacovania sa.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je ruský politológ a publicista
Článok pôvodne vyšiel na holod.media

Každý autoritatívny vodca je šialený na vlastný spôsob. Generál Suharto, ktorý vládol Indonézii viac ako 30 rokov, sa preslávil tým, že vyhladil až milión sympatizantov komunizmu. Ugandský diktátor Idi Amin schvaľoval holokaust a z krajiny vyhnal väčšinu ľudí ázijského pôvodu. Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč sa pokúsil rozohnať stanové mestečko na Majdane a o niekoľko mesiacov neskôr musel sám utiecť do susednej krajiny. Mohlo by sa zdať, že jediné, čo majú títo traja lídri, ktorí zastávali verejné funkcie vo veľmi odlišných kultúrnych a historických kontextoch, spoločné, je ich pohŕdanie demokraciou. Nie je to však celkom pravda. Okrem toho Suharto, Amin a Janukovyč ostali v pamäti ako jedni z najskorumpovanejších politikov našich čias.

Suharto premenil Indonéziu na rodinný podnik. Veľkým podnikateľom bolo de facto zakázané pôsobiť v krajine, ak nesúhlasili s poskytnutím majetku diktátorovým deťom a jeho kamarátom. Suhartovi potomkovia sa stále uvádzajú v rebríčkoch najbohatších občanov Ázie a na konci jeho vlády mohol celkový majetok jeho rodiny dosiahnuť 35 miliárd dolárov.

Ugandský vodca Idi Amin sa uchýlil k menej zložitým schémam. Podľa obyvateľov africkej republiky on a jeho spolupracovníci jednoducho pašovali kufre s valutami z krajiny.

Z Viktora Janukovyča sa vykľul majiteľ vzácnych cadillacov, zlatého bochníka, záchodovej kefy z rovnakého kovu a kŕdľa pštrosov. Tieto záľuby však vyzerajú ako nevinné úlety v porovnaní s rozsiahlymi korupčnými schémami, ktoré vymysleli úradníci blízki Putinovi za jeho pričinenia.

Korupcia v najširšom zmysle je zneužitie zverenej moci na osobné záujmy. Táto definícia zahŕňa prijímanie úplatkov, spreneveru štátneho majetku a prijímanie rozhodnutí na základe osobných a nie verejných záujmov. Teoreticky možno za porušenie zákona považovať aj používanie služobných vozidiel úradníkmi v deň pracovného pokoja.

Na prvý pohľad si korupcia vôbec nezaslúži podrobnú vedeckú analýzu. Všetko leží na povrchu: nepoctiví politici sa obohacujú na úkor rozpočtu, spoločnosť prichádza o cenné zdroje a hospodárstvo stagnuje. Ale aj takýto triviálny jav skrýva mnoho prekvapení.

Ktoré krajiny sú najnáchylnejšie na korupciu?

Pri letmom pohľade na zoznam najviac a najmenej skorumpovaných krajín z roku 2022 sa dá ľahko odhadnúť, že korupcia môže súvisieť s 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Komentáre

Teraz najčítanejšie