Denník N

Program SaS: Väčší byt, silnejší hlas na schôdzi. Za rýchlu jazdu hodina státia. Rodičovská starostlivosť, nie dovolenka

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

SaS v sobotu predstavila konečnú podobu svojho programu. Strana už mala viacero programových konferencií a niektoré plány sú známe, z finálnej verzie programu sme vybrali zaujímavé či potenciálne sporné nápady. Cieľom nie je podrobne predstaviť celý volebný program, s ktorým SaS ide do volieb.

Ešte na začiatku kampane Richard Sulík hovoril, že chcú voľby vyhrať, no momentálne sa SaS vo viacerých prieskumoch pohybuje na hranici zvoliteľnosti. V poslednom prieskume agentúry Focus z augusta mali 6,1 percenta. Vo volebnom modeli Ipsosu mali minulý mesiac 5,7 percenta. Najvyššie ich meria agentúra AKO (6,6 percenta v auguste).

Knižka s programom má 260 strán a predstavuje ho v pätnástich oblastiach. Najvýraznejšie sú zastúpené ekonomické témy, ale strana chce presadiť napríklad aj registrované partnerstvá pre páry rovnakého pohlavia či zdaňovanie áut podľa ekologickej stopy.

SaS navrhuje aj sprivatizovanie štátneho železničného dopravcu Cargo či zrušenie Slovenského pozemkového fondu. Ten podľa nich predstavuje veľký neprehľadný a netransparentný štátny aparát s mnohými kauzami.

Chcú napríklad presadzovať aj postupné zrušenie všetkých typov dotácií v poľnohospodárstve, a to v celej Únii. Dotácie totiž podľa nich krivia podnikateľské prostredie.

Pred voľbami v roku 2020 SaS vo svojom programe sľúbila zrušenie koncesionárskych poplatkov, čo sa jej podarilo. Teraz chce v ústavnom zákone zabezpečiť, aby verejnoprávne médiá dostali ročne 0,17 percenta HDP.

Predseda Richard Sulík z SaS sľubuje, že vďaka opatreniam z ich programu dokážu zvýšiť priemernú mzdu z 1400 eur na takmer 1900 eur na konci volebného obdobia. „Ak bude SaS vo vláde a budeme môcť realizovať naše opatrenia, je to reálne,“ povedal Sulík.

1. Rovná daň 19 %

SaS sľubuje v programe návrat k rovnej dani na úrovni 19 percent s minimom výnimiek. Okrem iného by to podľa SaS malo výrazne uľahčiť podnikanie.

Strana opakuje aj svoj návrh spred troch rokov – je za to, aby sa zrušil zákaz predaja počas sviatkov. Ten platí od roku 2017 a týka sa 12 dní v roku.

SaS v programe odmieta zvyšovanie celkového daňového zaťaženia, ale pripúšťa, že by podporila zmenu takzvaného daňového mixu. Znamená to, že niektoré dane sa zvýšiť môžu, ale len s podmienkou, že celkovo bude daňové zaťaženie nižšie.

Strana navrhuje aj zníženie minimálnych odvodov pre živnostníkov. „Každý živnostník bude platiť odvody zo svojho skutočného príjmu po odpočítaní paušálnych alebo skutočných výdavkov,“ píše v programe SaS.

2. Pokuta za rýchlosť? Hodinové státie

SaS sa venuje aj pravidlám cestnej premávky, ktoré chce zmeniť vo viacerých smeroch. Napríklad navrhuje novú formu trestu za rýchlu jazdu. SaS by zaviedla možnosť, že vodič nedostane pokutu, ale bude musieť odstaviť auto a

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Richard Sulík

SaS

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie