Denník N

High 5ive: Komu patrí mesto? Seriál skúma spleť záujmov v Bratislave a ďalších sídlach

Záber z dielu seriálu Komu patrí mesto? venovanému Bratislave. Foto - GNOMON Production
Záber z dielu seriálu Komu patrí mesto? venovanému Bratislave. Foto – GNOMON Production

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

*

Mesto je problém, ktorý sa nedá vyriešiť. Snažíte sa ho ovplyvniť, ale kým urobíte krok, posunie sa iným smerom. Každé zlepšenie pre jedného je zhoršením pre iného. Mesto je festival nevyhnutných napätí a protichodných postojov. Jediné, o čo sa môžete snažiť, je rozširovanie balansu. A aj tak to mnohí budú vnímať ako vojnu.

Myslím na to pri sledovaní dokusérie Komu patrí mesto?, ktorej zastávkami sú Bratislava, Brno, Budapešť a Krakov. Zničí električka divadlo alebo, naopak, podporí mestskú kultúru? Vyženie obnova pôvodných obyvateľov alebo prispeje ku kvalite života? Podporí turizmus mesto alebo poškodí jeho dedičstvo? Sledujme a diskutujme.

*

Rozšírený názor hovorí, že keby bolo Slovensko viac urbánna krajina, mali by sme sa lepšie. A že krajina trpí svojím vidieckym charakterom. Z tohto nastavenia pramení aj nová publikácia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

High 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie