Denník N

Voľby 2023

Smer
0,00 %
PS
0,00 %
Hlas
0,00 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
0,00 %
Republika
0,00 %
SaS
0,00 %
KDH
0,00 %
SNS
0,00 %
Sme rodina
0,00 %
Demokrati
0,00 %
Aliancia
0,00 %
Modrí
0,00 %
Maďarské fórum
0,00 %
Piráti
0,00 %
Princíp
0,00 %
SOS
0,00 %
KSS
0,00 %
Vlastenecký blok
0,00 %
Spravodlivosť
0,00 %
SHO
0,00 %
My Slovensko
0,00 %
Srdce
0,00 %
SDKÚ
0,00 %
ĽSNS
0,00 %
Karma
0,00 %
Čaká sa na dáta
0,00 % spočítaných hlasov
Prejsť na výsledky

Podmanivé drámy a filmy ocenené prestížnymi festivalmi – 10 tipov, čo vidieť na festivale Cinematik

Z filmu Minulé životy. Foto - Aerofilms
Z filmu Minulé životy. Foto – Aerofilms

V Piešťanoch sa v utorok začína 18. ročník medzinárodného filmového festivalu Cinematik. Tento rok predstaví takmer 100 filmov z 26 krajín sveta.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Do programu s dvoma súťažnými sekciami sa dostalo množstvo filmov, ktoré boli uvedené a ocenené na prestížnych filmových festivaloch v Cannes, Berlíne, Benátkach či v Karlových Varoch a v Locarne.

Hlavným dejiskom festivalu je piešťanský Dom umenia, vzácna povojnová architektúra od Ferdinanda Milučkého, ale premieta sa aj v kine Fontána, v kine Klub, v Elektrárni, v Arte a na ďalších miestach v meste.

Cinematik v Piešťanoch. Foto – Peter Baša

V súťažnej sekcii Meeting Point Europe sa stretnú novinky od známych európskych filmárov ako Aki Kaurismäki, Christian Petzold či Martin McDonagh, ale aj niekoľko filmových debutov. Takmer všetky súťažné filmy budú uvedené v slovenskej alebo vo festivalovej premiére.

Peter Konečný, šéfredaktor portálu Kinema.sk a člen festivalového tímu, vybral 10 filmov, ktoré by ste na festivale nemali zmeškať.

Minulé životy / Past Lives

nedeľa 17. 9. o 11.00 h / Dom umenia

V kórejčine existuje slovo In-Yun, ktoré znamená ,,spojení osudom‘‘. Keď sa dvaja ľudia stretnú, znamená to, že ich osudy boli prepletené aj v ďalších životoch. Citlivá moderná romanca rozpráva príbeh spisovateľky Nory a jej dvoch lások, tej detskej – Hae-Sunga – a tej dospelej – Arthura –, odohrávajúci sa naprieč kontinentmi a desaťročiami.

Noru a Hae-Sunga delia desaťtisíce kilometrov, spája ich však výnimočne hlboké puto. Dojemnosť filmu nespočíva ani tak v stratenej láske ako v aspektoch potenciálnych paralelných životov. Jeden z najinteligentnejších zástupcov vzťahových filmov za posledné roky a zároveň jeden z najlepších filmov roka.

Anatómia pádu / Anathomy of Fall

nedeľa 17. 9. 2023 o 14.00 h / Dom umenia

Sugestívny víťaz tohtoročného Cannes je čiastočne súdnou drámou, portrétom súkromia, analýzou rozpadajúceho sa manželstva a príbehom o neľahkom dospievaní.

Nemecká charizmatická herečka Sandra Hüller

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmy

Kultúra

Teraz najčítanejšie