Denník N

Newsfilter: Nerobíme dosť pre záchranu svojich životov, u nás to nie je ani volebná téma

Výsledky aktuálneho vyčíňania počasia v Grécku. Foto - TASR/AP
Výsledky aktuálneho vyčíňania počasia v Grécku. Foto – TASR/AP

1. Prvá inventúra klimatickej dohody ukázala, že sme pozadu. 2. Pediatrii už tento parlament nepomôže. 3. Aj kňazi sa miešajú do politiky, cirkev v tom problém nevidí.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 Neodkladajte svoje sny, vaše raz je teraz. Začnite podnikať s Tatra bankou.


Správy vybrala a komentovala Jana Shemesh 

1. Prvá inventúra klimatickej dohody ukázala, že sme pozadu

Pre zastavenie globálneho otepľovania nerobíme ako svet dosť, a ak to takto pôjde ďalej, nepodarí sa nám splniť záväzok obmedziť globálne otepľovanie na úrovni 1,5 stupňa Celzia do konca storočia.

Vyplýva to z prvej inventúry Parížskej klimatickej dohody, ktorú zverejnila OSN. Dohodu prijali v roku 2015 a tento rok bol stanovený ako míľnik, keď sa má zaznamenať, aký pokrok sa urobil a ako na tom sme. Ďalšia inventúra príde o päť rokov a v roku 2025 by o tom, ako sa im napríklad darí znižovať emisie, mali informovať jednotlivé štáty.

BBC píše, že v dnes vydanej správe sa nekritizuje žiadny konkrétny štát, dokument hovorí o spoločnom úsilí aj o istom pokroku, ktorý však nie je dostatočný.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Klimatická kríza

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Voľby 2023

Komentáre

Teraz najčítanejšie