Denník N

Na územie Rumunska dopadol ruský dron. Čo by sa muselo stať, aby NATO aktivovalo článok 5?

Ohnivá guľa osvetľuje oblohu na ukrajinskom brehu Dunaja pri pohľade z mesta Chilia Veche vo východnom Rumunsku v noci na utorok 5. septembra 2023. Foto - TASR/AP
Ohnivá guľa osvetľuje oblohu na ukrajinskom brehu Dunaja pri pohľade z mesta Chilia Veche vo východnom Rumunsku v noci na utorok 5. septembra 2023. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Koncom minulého týždňa Rusko spustilo masívny útok na ukrajinské prístavy na Dunaji. Časti najmenej jedného dronu Šáhid dopadli na rumunský breh rieky, teda na územie štátu NATO.

Hoci informáciu potvrdila ukrajinská vláda aj viacerí nezávislí analytici, v Bukurešti ju spočiatku rezolútne odmietali. Po veľkom tlaku po niekoľkých dňoch ustúpili a v stredu ministerstvo obrany potvrdilo nález trosiek.

Od začiatku totálnej vojny ide o prvý prípad ruského bezpilotného lietadla v členskej krajine Aliancie. V piatok Rumunsko potvrdilo, že vzhľadom na vážnosť situácie v blízkosti ukrajinských hraníc zriadi úkryty pre svojich obyvateľov.

Niektoré médiá naznačujú, že Rusko ostreľuje tento región zámerne s cieľom otestovať reakciu NATO. Hlavným princípom tejto organizácie je známy článok 5, podľa ktorého je útok na jeden štát útokom proti všetkým.

Aktivovali ho len raz

Čo presne by sa však muselo stať, aby Aliancia aktivovala článok 5? Podľa analytika

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie