Denník N

Po najsilnejšom zemetrasení v Maroku za storočie hlásia už dvetisíc obetí, záchranné práce budú náročné

Zničený minaret v dedine neďaleko Marakéša. Foto - tasr/ap
Zničený minaret v dedine neďaleko Marakéša. Foto – tasr/ap

Zemetrasenie bolo také silné, že ho cítili aj v Portugalsku a Alžírsku. Nič také si Maroko za posledných sto rokov nepamätá.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Aktualizované v nedeľu 6.41 h.

Také silné otrasy Maroko nezažilo za posledných sto rokov. Zemetrasenie v noci z piatka na sobotu zasiahlo najmenej tretinu krajiny.

Americká geologická služba mu predbežne namerala silu 6,8 magnitúdy. Podľa marockých úradov bolo dokonca ešte silnejšie a dosiahlo až 7,2 stupňa.

K zemetraseniu došlo niekoľko desiatok kilometrov juhozápadne od Marrákeša, dopravnej križovatky a jedného z hlavných turistických centier krajiny.

Obyvatelia mesta zahraničných médiám povedali, že v meste zavládla panika a nikto nevedel, čo má robiť. Na videách zverejnených na sociálnych sieťach vidno, ako sa budovy menia na trosky. Niektoré z nich sú súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Viacerí sa obávajú aj o mešitu Kutubíja, slávnu sakrálnu stavbu z 12. storočia.

Záchranné práce pri Marrákeši. Foto – TASR/AP

Ľudia nevedeli, čo majú robiť

Úrady zatiaľ hlásia 2000 mŕtvych a najmenej rovnaký počet zranených, z toho mnohí sú v kritickom stave. Skutočný počet bude s najväčšou pravdepodobnosťou ešte vyšší. Zatiaľ nie sú správy, že by boli medzi nimi aj Slováci.

Otrasy zasiahli najmä ťažko prístupné horské oblasti medzi Marrákešom a Agadirom, čo komplikuje záchranné práce.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie