Denník N

Napísala knihu o medveďoch: Prekvapilo ma, aké sú inteligentné. Niektoré úlohy zvládajú lepšie ako primáty

Autorka knihy Osem medveďov, Gloria Dickie. Zdroj - archív G.D.
Autorka knihy Osem medveďov, Gloria Dickie. Zdroj – archív G.D.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vedeli by ste vymenovať všetky druhy medveďov, ktoré dnes žijú na Zemi? Poznáte medveďa pyskatého alebo medveďa ušatého? A prečo si takú veľkú pozornosť vydobyla práve panda?

Aj tieto otázky si položila kanadská novinárka Gloria Dickie, ktorá pri cestovaní za medveďmi navštívila tri kontinenty a prešla ich biotopy od Arktídy až po hmlový prales. Výsledkom je jej kniha Osem medveďov, v ktorej približuje, ako jednotlivé druhy žijú, čo ich ohrozuje a ako náš pohľad na medvede aj dnes ovplyvňujú príbehy našich predkov.

V rozhovore sa dočítate aj o tom:

  • či je panda mŕtvou vetvou evolúcie;
  • prečo medveď pyskatý patrí k najagresívnejším druhom;
  • ktoré druhy medveďov boli predlohou Paddingtona či medveďa Balú;
  • ako sa americké národné parky učia žiť s narastajúcim počtom medveďov;
  • prečo ľadové medvede s najväčšou pravdepodobnosťou nečaká svetlá budúcnosť.

Medvede sú pomerne kreatívne, pokiaľ ide o zdolávanie prekážok, ktoré kladieme medzi ne a potravu. Sú medvede vo všeobecnosti inteligentné zvieratá?

Áno, to bolo niečo, čo ma pri písaní knihy ozaj prekvapilo. Predtým som tom nevedela, ale keď som začala robiť výskum a rozprávať sa s vedcami, ukázalo sa, že medvede sú vysoko inteligentné zvieratá. Pri niektorých úlohách sa im dokonca darí lepšie ako primátom. Sú výborné v tom, ako dokážu pochopiť súvislosť medzi predmetmi, vlámať sa do objektov a sú aj veľmi zvedavé. Myslím si, že aj to je dôvod ich obľúbenosti medzi ľuďmi. Zvedavosť máme spoločnú a teší nás, keď vidíme, ako tieto zvieratá napodobňujú pri riešení problémov naše správanie. Vieme aj to, že niektoré medvede používajú nástroje a z niektorých štúdií vyplýva, že medvede sa dokážu rozpoznať v zrkadle, čo sú takisto typické znaky vysokej inteligencie zvierat.

Medvede sú v rôznych kultúrach súčasťou ľudovej slovesnosti. V niektorých má medveď rolu ľudového liečiteľa, inde sa spomína mama medvedica a v Peru medveď unáša do lesa mladé dievčatá. Ako sa medvede dostali do našich príbehov?

Toto kultúrne spojenie je podľa všetkého silné najmä v Európe a Severnej Amerike. Opäť si myslím, že to vychádza z ich podobnosti s nami. Naši predkovia si dokonca dlho mysleli, že medvede a ľudia sú jednými z najbližších príbuzných. Vyzerajú podobne, môžu stáť na dvoch nohách, majú podobnú stopu, sú zvedavé a tak ďalej. To sa pretavilo do príbehov o ľuďoch meniacich sa na medvede, medvedích bylinkároch a ďalších folklórnych prirovnaní. Zaujímavé je, že niektoré menej známe druhy, ako je medveď malajský a medveď pyskatý, žijúce v blízkosti rovníka, sa v príbehoch tak často neobjavujú. Môže to byť tým, že zdieľajú domov s tigrami, so slonmi a s ďalšími charizmatickými zvieratami, a tak medvede jednoducho neboli pre indické či juhoázijské príbehy dosť vzrušujúce.

Autorka v biotope medveďa okuliarnatého. Zdroj – archív G. D.

Ktorú rozprávku o medveďoch máte najradšej?

Som Kanaďanka, takže som vyrastala s rozprávkou Zlatovláska a tri medvede. Zaujímavé je, že tak ako vo viacerých príbehoch, aj tu sú medvede zobrazené pozitívne a narušiteľom ich života je človek. Medvede tvoria milú rodinku, ktorá žije pokojným životom, a do toho príde Zlatovláska, ktorá im zje jedlo, rozhádže postieľky a tak ďalej.

Mala som veľmi rada aj britského medveďa Ruperta, ktorý má na sebe roztomilý červený svetrík, žltý šál a vydáva sa za dobrodružstvami. K ďalším priateľským a dobrosrdečným medveďom z príbehov patria napríklad Macko Pú či medveď Balú z Knihy džunglí.

Sú medvede vďaka týmto príbehom obľúbenejšie než iné predátory?

Myslím, že áno. Nespomínam si, že by som niekedy videla v obchode plyšového vlka, zato medvede máte v každom jednom. Príchod klasického plyšového medvedíka, ktorý sa veľmi podobá na niektoré druhy reálnych medveďov, jednoducho navždy zmenil to, ako medvede vnímame.

Pritom inšpiráciou pre pôvodného medvedíka Teddyho bola karikatúra z lovu Theodora Roosevelta, pri ktorom zahynulo medvedie mláďa – čo nie je veľmi roztomilý príbeh…

Áno, je to trochu temný príbeh, bez šťastného konca. No autor

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická kríza

Knihy

Medvede

Ochrana prírody

Príroda

Rozhovory

Veda

Teraz najčítanejšie