Denník N

Lebo agenti, vysvetľuje Kmotrík, prečo za Slovan nehrajú odchovanci. Agent Vengloš: Niektorí rodičia nás do toho tlačia

Hráčsky agent Juraj Vengloš, v pozadí jeho najslávnejší zverenec Marek Hamšík. Foto N - Tomáš Benedikovič
Hráčsky agent Juraj Vengloš, v pozadí jeho najslávnejší zverenec Marek Hamšík. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď končil pri reprezentácii, Ján Kozák hromžil na agentov, ktorí pretláčali svoje talenty a predávali ich nasilu do zahraničia. V nedávnej diskusii to Denníku N povedal aj šéf Slovana Bratislava Ivan Kmotrík starší a argumentoval správaním agentov na otázku, prečo v Slovane nie je viac Slovákov. Agenti im potočia hlavami. Predávajú ich nasilu do zahraničia.

„Netvrdím, že správanie všetkých agentov je v poriadku, niektorí sa snažia hráčov dostať do zahraničia aj bez toho, aby o tom klub vedel. A práve vtedy vznikajú problémové situácie,“ hovorí vo veľkom rozhovore najskúsenejší slovenský futbalový agent Juraj Vengloš.

Ten hovorí aj o tom, ako uspeli jeho najznámejší zverenci Marek Hamšík, Róbert Mak či Vladimír Weiss a čomu vďačí práve Hamšík za to, že sa stal jedným z najlepších hráčov v histórii talianskej Serie A.

„Rodičia do toho idú väčšinou vtedy, keď vidia, že ide o seriózny klub v serióznej súťaži. Niektorí však dokonca, žiaľ, tlačia na to, aby ich syn išiel do zahraničia v mladom veku, a potom sú prekvapení, keď sa o rok či dva vráti s nižším sebavedomím,“ hovorí Vengloš.

O čom Vengloš ešte v rozhovore hovorí: 

  • ako vyzerá ideálny vývin mladého futbalistu;
  • vďaka čomu uspel v zahraničí Hamšík;
  • ako sa správali Hamšíkovi či Makovi rodičia, keď prišla ponuka zo zahraničia;
  • že sa v najbližšom období rapídne zníži počet agentov na Slovensku;
  • ako získava Venglošova agentúra mladých hráčov,
  • na čo si majú dať hráči a ich rodičia pozor pri ponukách zo zahraničia;
  • aké skúsenosti so správaním rodičov Vengloš má a aké ich kroky sú nesprávne.

Majiteľ Slovana Bratislava Ivan Kmotrík mi v nedávnom rozhovore povedal, že Slovan nie je plný slovenských futbalistov, pretože ich manažéri a agenti im pobláznia hlavy a predajú ich, kým sa vôbec stihnú rozohrať. Ako to robíte?

Vždy to závisí od kvality futbalistu. Keď je hráč skrátka dobrý, tak sa presadí v Slovane či niekde inde, a potom ide ďalej do zahraničia. Veľa hráčov a ich rodičov chce, aby išli mimo Slovenska ešte v mladom veku, nie vždy je to však dobrá cesta. A následne sa 90 percent z nich vráti naspäť, a to či už do našej ligy, alebo jej podobnej.

Agenti nerobia chyby?

Netvrdím, že správanie všetkých agentov je v poriadku, niektorí sa snažia dostať hráčov do zahraničia aj bez toho, aby o tom klub vedel. A práve vtedy vznikajú problémové situácie.

Viete odhadnúť mieru tohto nesprávneho správania agentov na Slovensku?

Dosiaľ u nás pôsobilo obrovské množstvo agentov, čo sa bude meniť a zoznam sa bude zoštíhľovať. Keď máte kvalitného slovenského hráča, je určite záujmom klubu udržať si ho. Mnohí futbalisti a ich rodičia často vidia, že nemajú šancu presadiť sa na Slovensku, lebo je tu veľké množstvo cudzincov. Nie je to tak vždy, no často je to odpoveď rodičov, prečo chcú, aby ich syn odišiel do zahraničia v mladom veku.

O akom mladom veku hovoríme?

O 16- či 17-ročných, pričom v osemnástich a neskôr sa vracajú späť a celý proces sa opäť začne. Vidím to tak, že je aj na kluboch, aby dali šancu mladým hráčom. Nato totiž majú svoje centrá a akadémie. Žiaľ, realita je skutočne taká, že v slovenských kluboch vidíme príliš veľa cudzincov.

Ale prečo teda napríklad v Slovane Bratislava je toľko cudzincov? Kmotrík st. tvrdí, že keď je talentovaný mladý hráč v menšom klube, tak si od Slovana vypýtajú násobne viac ako od iného, poľského či maďarského klubu.

Neviem potvrdiť, že to tak je, ale keď to tvrdí pán Kmotrík, tak pravdepodobne je. Je to určite problém, keď sa potom hráči ocitnú v druhej poľskej či podobných súťažiach, za omnoho menej peňazí.

Ako by to podľa vás malo byť?

Najlepší slovenskí hráči by mali ísť cez Slovan, Trnavu a ďalšie najkvalitnejšie slovenské kluby, ktoré hrajú v pohárových súťažiach. Následne by sa mali kvalitnými výkonmi práve odtiaľ predať do sveta a so slovenskými klubmi by mali uzavrieť dohodu o percentách z ďalších predajov.

Mladých slovenských futbalistov máte vo svojich radoch aj vy a vaša agentúra. To, čo ste teraz povedali, im aj radíte?

Keď som mal mladých Vladimíra Weissa, Róberta Maka či Mareka Hamšíka, ktorí mali 16 či 17 rokov, pre nich bol odchod do zahraničia v nízkom veku dobrým rozhodnutím. Išli do klubov, ktoré ich skutočne chceli. Nemuseli chodiť po skúškach, nikoho nemuseli o ničom presviedčať. To je aj dôvod, prečo sa v zahraničí presadili.

A čo mal Marek Hamšík také, že ho to predurčovalo, aby v Taliansku uspel?

Kľúčové, čím uspel, bolo, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie