Denník N

Pozvali pedofila a dvaja hráči sú spájaní s násilím na ženách. Manchester United je v kríze

Antonyho obvinili z použitia násilia už tri ženy. Zdroj - TASR/AP
Antonyho obvinili z použitia násilia už tri ženy. Zdroj – TASR/AP

Jeden z najslávnejších futbalových klubov na svete Manchester United je v problémoch.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Anglické médiá informovali, že Manchester United pozval minulý rok na domáci zápas WSL (Women’s Super League – najvyššej ženskej futbalovej ligy v Anglicku) s Evertonom ako špeciálneho hosťa 79-ročného Geoffa Konopku, ktorého v minulosti odsúdili za pedofíliu.

Konopka v rokoch 1983 až 2001 viedol ženský tím Manchestru United.

V roku 2011 ho však odsúdili na štyri roky väzenia a zároveň bol desať rokov na zozname sexuálnych delikventov. Konopku usvedčili z devätnástich trestných činov, ktorých sa dopustil voči dievčatám mladším ako šestnásť rokov.

Napriek všetkým vyššie spomenutým skutočnostiam ho však predstavitelia Manchestru United pozvali minulý rok v marci na historicky prvý zápas ženského tímu, ktorý sa odohral na rovnakom štadióne, na ktorom hrá aj mužský tím – na Old Trafforde.

Manchester United vydal vo štvrtok k celej situácii oficiálne vyhlásenie, v ktorom sa píše, že klub na základe informácií, ktoré nedávno získal, nebude s Konopkom udržiavať žiadny ďalší kontakt.

„Manchester United vyjadruje úprimnú sústrasť obetiam a všetkým, ktorých sa tieto odporné zločiny dotkli,“ píše sa ďalej v oficiálnom vyhlásení.

Klub zároveň tvrdí, že Konopka nikdy nebol zamestnancom Manchestru United. Na klubových stránkach sa o ňom písalo ako o trénerovi ženského tímu, ale predstavitelia Manchestru United teraz tvrdia, že sa oficiálne nepodieľal na chode klubu.

Viaceré bývalé hráčky Manchestru United sa však po incidente, celkom pochopiteľne, sťažovali. V e-mailoch adresovaných klubovým predstaviteľom vyjadrili šok a znechutenie z toho, že sa o Konopkovi okrem iného písalo v propagačnom článku na oficiálnom webe Manchestru United.

Ako informuje portál The Guardian, klub už tento obsah zo svojej webovej stránky odstránil. Spojenie jedného z najslávnejších futbalových klubov na svete s odsúdeným pedofilom však oprávnene fanúšikov vyrušuje.

Nejde pritom o ojedinelý prípad. Manchester United totiž musel v uplynulých týždňoch čeliť aj ďalším nepríjemnostiam, ktoré sa týkajú násilia na ženách.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Premier League

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie