Denník N

Orbánova a Ficova kampaň: tri rozdiely a tri podobnosti

Ilustrácia N – Soňa Ševčíková
Ilustrácia N – Soňa Ševčíková

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Robert Fico a Viktor Orbán, Viktor Orbán a Robert Fico. Obaja sú populistickí lídri, charizmatickí politici stojaci na čele konzervatívnych strán, hoci jeden má bližšie k pravici a druhý k ľavici.

Obaja sú vo svojej krajine populárni hlavne medzi postaršími voličmi a obyvateľmi menších miest a obcí. Sú spojenci a pre ich jedinečnú politiku sa na nich upiera zrak, aj keď nie celého sveta, tak určite politickej komunity v Európe.

Veľakrát sa medzi nimi robí paralela a je všeobecne známe, že každý z nich pozorne sleduje správanie toho druhého.

Ale vedú podobným štýlom aj volebnú kampaň?

V tomto článku porovnáme niekoľko bodov, ktoré do značnej miery ovplyvnili kampaň Viktora Orbána a Fideszu, keď v roku 2022 vyhrali parlamentné voľby, a kampaň Smeru pod vedením Roberta Fica, ktorý je podľa prieskumov tri týždne pred voľbami momentálne najsilnejšou stranou na Slovensku.

V analýze budeme vychádzať z nasledovných východísk:

  • rozdiel: rozdávanie peňazí,
  • podobnosť: vojna ako nástroj kampane,
  • rozdiel: vzťah k médiám, mediálna prevaha,
  • podobnosť: nepriatelia sú LGBTI+ ľudia, George Soros, migranti,

    Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Robert Fico

Viktor Orbán

Voľby 2023

Komentáre

Teraz najčítanejšie