Denník N

Biskup Lach, ktorý sa zastal sestričiek: Nemohol som mlčať

Gréckokatolícky pomocný biskup Milan Lach sa narodil v roku 1973 v Kežmarku. Študoval na Teologickej fakulte v Trnave, v roku 2001 ho vysvätili za kňaza. Od roku 2004 študoval na Pápežskom východnom inštitúte v Ríme. Ako národný duchovný asistent bol aktívnym vo Federácii skautov Európy. Plynule hovorí po taliansky, aktívne ovláda komunikáciu v anglickom a ruskom jazyku. V rámci Konferencie biskupov Slovenska vedie Radu pre pastoráciu v zdravotníctve. Foto – sk.wikipedia.org
Gréckokatolícky pomocný biskup Milan Lach sa narodil v roku 1973 v Kežmarku. Študoval na Teologickej fakulte v Trnave, v roku 2001 ho vysvätili za kňaza. Od roku 2004 študoval na Pápežskom východnom inštitúte v Ríme. Ako národný duchovný asistent bol aktívnym vo Federácii skautov Európy. Plynule hovorí po taliansky, aktívne ovláda komunikáciu v anglickom a ruskom jazyku. V rámci Konferencie biskupov Slovenska vedie Radu pre pastoráciu v zdravotníctve. Foto – sk.wikipedia.org

Bieda ani cirkev nemajú volebné či parlamentné prázdniny – a to isté platí o sestrách, hovorí gréckokatolícky biskup Milan Lach o tom, prečo sa proti zastrašovaniu sestier ozval práve teraz.

Milan Lach (42) je pomocný biskup prešovskej archieparchie gréckokatolíckej cirkvi a predseda Rady Konferencie biskupov Slovenska pre pastoráciu v zdravotníctve. V pondelok sa otvoreným listom, ktorý adresoval premiérovi a ministrovi zdravotníctva, zastal zdravotných sestier, ktoré podali hromadné výpovede, a kritizoval ich zastrašovanie. Premiér Robert Fico reagoval ostrou kritikou, no biskup Lach si za svojím listom stojí. Rozhovor pre Denník N vznikol mailom. 

Premiér Fico pomerne tvrdo reagoval na váš otvorený list k zdravotníctvu. Vo vyhlásení, v ktorom vás dôsledne nazýval pomocným biskupom, povedal, že kritika situácie v zdravotníctve je vaším osobným názorom. Čo si o jeho slovách myslíte?

Neprichodí mi hodnotiť vyjadrenia pána premiéra, to nech robia iní, povolanejší. Asi mu tak niekto poradil, ja neviem. Podobná línia vraj bola aj v nejakom článku v denníku Pravda. Ja som biskup gréckokatolíckej cirkvi a predseda Rady pre pastoráciu v zdravotníctve KBS a aj ostaní členovia tejto rady, vychádzajúc z našich skúseností a kompetencií, sme dostatočne autonómni na to, aby sme sa rozhodovali sami a nie na základe názorov akejkoľvek politickej strany vrátane KDH. Ja nie som politik a nepolitikárčim.

K situácii v zdravotníctve: myslím si, že o tom, že nie je práve najlepšia, je na Slovensku takmer všeobecný konsenzus. V niektorých aspektoch je to skutočne desivý obraz. Naozaj desivé sú aj perspektívy, pokiaľ by to malo bežať aj ďalej tak ako doteraz. Myslím, že je to názor väčšiny zodpovedných odborníkov – a azda aj politikov.

Myslí si niečo podobné viac ľudí v cirkvi?

V cirkevnom prostredí zďaleka nejde len o môj osobný názor. Naša Rada pre pastoráciu v zdravotníctve KBS sa neutešenou situáciou a vývojom v zdravotníctve zaoberá už dlhší čas. Pripravovali sme aj osobitné, zásadné stanovisko – bolo ešte razantnejšie, ak chcete, a tiež o niečo obšírnejšie ako to, ktoré sa napokon publikovalo v súvislosti s krízovou situáciou okolo výpovedí sestier. Spôsob, akým sa táto situácia zo strany zodpovedných neriešila, nátlak, zastrašovanie a znevažovanie sestier, ohrozenie ich existencie a situácie ich rodín – a viaceré ďalšie aspekty – ma napokon priviedli k presvedčeniu, že už ako biskup zodpovedný za oblasť zdravotníctva nemôžem mlčať.

Napokon, vôbec som nechcel, aby stanovisko či otvorený list pánu premiérovi a pánu ministrovi zdravotníctva boli akýmsi prekvapením. Krízová situácia okolo výpovedí sestier si vyžaduje urgentné riešenie, lebo je to jediný zákonný prostriedok akéhosi nátlaku na splnenie oprávnených požiadaviek, ktorý im ostal – sestry ani lekári štrajkovať zo zákona nemôžu. Ide o konkrétnych ľudí, konkrétne rodiny. Tí a tie nemajú nejaké volebné prázdniny, ani poslanecké či ministerské príjmy. Preto boli stanovisko i otvorený list zverejnené.

Máte podporu arcibiskupa Zvolenského?

Svoj úmysel i dôvody som pánu arcibiskupovi Zvolenskému vopred avizoval, podobne ako môjmu arcibiskupovi Babjakovi.

Fico zároveň povedal, že za vaším postojom je KDH, ktoré vás malo využiť na svoju kampaň. Prečo reagoval takto?

Neviem, myslím, ako som už povedal, že mu to tak poradili.

Konferencia biskupov má imidž opatrnej inštitúcie, ktorá sa k politickým témam vyjadruje pomerne málo. Výnimkou, samozrejme, bolo minuloročné referendum. Čo vás viedlo k takémuto ostrému vyhláseniu práve k situácii v zdravotníctve?

Neviem, či vyhlásenie alebo otvorený list pánu premiérovi a pánu ministrovi zdravotníctva boli „ostré“. Nazdávam sa, že boli pravdivé, naliehavé a poukázali na potrebu eskalované problémy vecne a urgentne riešiť. V zdravotníctve osobitne ide o ľudské životy – i o večnú spásu nesmrteľných ľudských duší, ako hovoríme. Chyby a neriešené problémy tu majú schopnosť priamo či nepriamo zabíjať.

Bolo šťastné prísť s týmto textom pred voľbami?

Situácia okolo výpovedí sestier sa vyhrotila jej viacročným neriešením:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie