Denník N

Nechváľte ich za góly, to nie je vaša rola. Psychológ a bývalý reprezentant radia, ako na výchovu nadaného športovca

Ilustračné foto - Adobe Stock
Ilustračné foto – Adobe Stock

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Hovoria, že taký futbalový talent tu nebol 20 rokov. Lamine Yamal má len 16 rokov, no zažíva veci, ktoré sú sotva pochopiteľné. Keď ide Barcelonou, obkľúči ho skupina fanúšikov a žiadajú jeho podpis. Hráva v základnej zostave jedného z najväčších futbalových klubov na svete.

Do sedemnástych narodenín má ešte ďaleko, napriek tomu už štartoval za reprezentáciu a hneď v prvom zápase dal gól. Nečudo, že je najmladším hráčom, ktorý kedy nastúpil aj skóroval za španielsku reprezentáciu. Na jeho pozícii, teda na pravej strane ofenzívy, sú v jednej z najfutbalovejších krajín na svete desiatky hráčov. Väčšina z nich skúsenejších. Napriek tomu bol vybraný on.

„Lamine Yamal je pre nás veľmi dôležitým hráčom,“ povedal o 16-ročnom futbalistovi reprezentačný tréner Luis de la Fuente. „Lamineho čas,“ dá sa parafrázovať titulok jedného z kľúčových španielskych periodík Mundo Deportivo.

Dosiaľ jediná osobnosť, ktorá povedala správne, aj keď pravdepodobne zbytočné slová, bol stopér Barcelony Iňigo Martínez: „Je dôležitým hráčom tímu. Kľúčové však je, aby sme naňho nevyvíjali príliš veľký tlak. Musíme ísť na to pomaly.“

Kvalita a život supertalentovaného mladíka sú sotva pochopiteľné pre obyčajného človeka. So športovým psychológom a bývalým prvoligovým futbalistom Petrom Kuračkom aj bývalým reprezentantom Filipom Kissom sme sa však rozhodli hľadať styčné prenosné body pre rodičov, ktorí vychovávajú nadané dieťa. Ako na talentovaného mladého športovca? Na čo si uňho či u nej dávať pozor a čo kľúčové si musia rodičia uvedomiť s tým, ako plynie čas?

Čo sa dozviete v texte:

  • Rodičia by dieťa nemali chváliť za góly.
  • Nemali by vnímať úspechy ani neúspechy dieťaťa osobne.
  • Rodičia by mali myslieť aj na silu a svaly.
  • Podľa veku by rodičia mali upravovať aj prístup a komunikáciu s nadaným dieťaťom.

Nie ste tréneri, dieťa podporujte

„Väčšinou keď rodičia vidia, že ide o seriózny klub v serióznej súťaži, tak idú do toho. Niektorí, žiaľ, tlačia na to, aby ich syn išiel do zahraničia v mladom veku, a potom sú prekvapení, keď sa o rok či dva vráti s nižším sebavedomím. Veľakrát však prichádza k poklesu sebavedomia vplyvom toho, že v nových kluboch nehráva,“ hovoril v rozhovore pre Denník N Juraj Vengloš, najskúsenejší slovenský futbalový agent.

Ide o rodičov nadaných športovcov a športovkýň, ktorí musia pracovať s voľbou už v mladom veku svojich detí. Marek Hamšík odišiel do zahraničia, keď mal 17, hokejistov často draftujú v rovnakom veku, Juraj Slafkovský opustil Slovensko, keď mal 14, a postupne precestoval Rakúsko, Česko, Fínsko a následne skončil v Kanade.

Tréner Brightonu Roberto De Zerbi po prestupe talentovaného hráča Barcelony Ansu Fatiho hovoril, že jeho povinnosťou je starať sa oňho, lebo je futbalovým dedičstvom. Ako sa teda majú starať rodičia o slovenské „športové dedičstvo“, aby nadaní športovci vyrastali správne a so šancou, že sa vo vrcholovom športe nestratia?

Vysvetľuje športový psychológ Peter Kuračka: „Je kľúčové, aby do toho rodičia neboli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Rodina a vzťahy, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie