Denník N

Urbár zo Slovenského raja má príjmy nielen z ťažby dreva, ale aj z bezzásahu, cestovného ruchu či eurofondov

Náučný chodník Blajzloch. Foto – Soňa Mäkká
Náučný chodník Blajzloch. Foto – Soňa Mäkká

Neštátni vlastníci zo Slovenského raja nie sú odkázaní len na ťažbu dreva. Vďaka návštevnosti majú príjmy z cestovného ruchu, ďalšie peniaze dostávajú za to, že časť lesov leží v bezzásahovej zóne.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pozemkové spoločenstvo Bývalý urbariát Hrabušice vlastní pozemky v Národnom parku Slovenský raj vrátane časti Prielomu Hornádu či rokliny Malý Sokol. Cez mnohé z nich vedú turistické chodníky. Všetky ich lesné pozemky navyše patria do európskej siete Natura 2000, či už ako územie európskeho významu, alebo vtáčie územie. Cestovný ruch a ochrana prírody tak generujú neštátnym vlastníkom ďalšie príjmy popri ťažbe dreva a poľnohospodárstve.

„V minulosti sme boli orientovaní len čisto na tržby z predaja dreva, tak sme uspokojovali našich podielnikov. Ale keďže tu máme národný park a turistický ruch, snažili sme sa to trocha využiť. Ťažba dreva už predstavuje z celkových výnosov menej ako 50 percent,“ hovorí Marcel Slivka, predseda predstavenstva. Peniaze urbárnikom prinášajú aj tie lesy, ktoré sú v bezzásahovej A zóne.

Okrem toho chovajú ovce a podnikajú v cestovnom ruchu, keďže Hrabušice sú jedna zo vstupných brán do Národného parku Slovenský raj. Zapájajú sa aj do eurofondových projektov, s čím im pomáha správa národného parku.

Koľko podielnikov má vaše pozemkové spoločenstvo?

Viac ako 650. Každý rok sa to zvyšuje. Obávam sa, že onedlho to už bude problém. Pri rôznych schvaľovaniach, či už ide o zmeny stanov, alebo ročnú uzávierku, potrebujeme nad 50 percent členov a prezenčne sa už ani nedokážeme stretnúť. Schôdze robíme prevažne korešpondenčne.

Nedá sa prenajať si dom kultúry?

Robili sme to aj tak, ale prišlo nám možno 30 percent podielnikov. A ľudia tam chodili najmä sa stretnúť. Darmo som sa snažil, rozprával, nikto ma nepočúval. Radšej pošlem podklady korešpondenčne, prečítajú si to a hlasujú v pohodlí domova. Prvý septembrový víkend robíme dožinky pre všetkých podielnikov.

Kde konkrétne v národnom parku ležia vaše pozemky?

Celé naše územie sa nachádza v národnom parku. V bezzásahovej zóne A máme 333 hektárov, ďalších 600 máme v zóne C, kde môžeme normálne hospodáriť. Za A zónu dostávame ujmu za obmedzenie bežného obhospodarovania. Taxátori (mapujú a opisujú lesné porasty a navrhujú postupy do programu starostlivosti o les, pozn. red.) nám urobili alternatívny program starostlivosti o les, ktorý nám hovorí, koľko by sme mohli ročne vyťažiť v tých lokalitách. Za to si každoročne žiadame náhradu za obmedzenie bežného obhospodarovania.

Máme s tým dobré skúsenosti. Zo začiatku boli obavy, či

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Agro

Lesy SR

Ochrana prírody

Rozhovory

Životné prostredie

Slovensko

Teraz najčítanejšie